Krušpán vždyzelený 80-100cm

0 Hodnotenie
24,30 €
Modifikátor ceny variantu
Predajná cena po zľave
Cena 24,30 €
bez DPH 20,25 €
Krušpán vždyzelený 80-100cm. Buxus sempervirens.
Výška rastliny: 80-100cm.
 Späť na: Krušpán

Krušpán vždyzelený 80-100cm

Snáď žiadna renesančná či baroková záhrada sa nezaobíde bez typických nízkych krušpánových plôtikov. Husté vetvenie, drobné listy, ktoré po celý rok neopadávajú, aj vynikajúca schopnosť znášať rez - to sú vlastnosti, vďaka ktorým je dnes krušpán najobľúbenejšou drevinou používanou na tvarovanie. Rastliny zostrihané do kužeľov, gulí alebo figúrok, vysadené v nádobách, nájdeme na mnohých terasách. 

Typické znaky: listy dlhé 1,5-2cm vyrastajú blízko pri sebe a zostávajú na vetvách aj cez zimu. Každý z nich sa obmení približne za sedem rokov. Oválne kožovité listy sú na vrchnej strane lesklo tmavozelené a zospodu svetlé. Malé žltkasté kvietky sú vtesnané v klbôčkach v pazuchách listov.

Výskyt: na slnečných, suchých svahoch, na skalách, vo svetlých lesoch. V neďalekom Nemecku patrí medzi prísne chránené dreviny. Často sa pestuje ako okrasná drevina v záhradách alebo v nádobách.

Veľkosť: husto vetvený ker vysoký až 5 metrov, alebo strom s výškou až 8 metrov.

Buxus sempervirens

Využitie: krušpán je jedna z najpomalšie rastúcich drevín, jeho vek môže presiahnuť 100 rokov. Jeho drevo je výnimočne husté a tvrdé. Hodí sa na leštenie a je žiadaným materiálom na sústruženie a na tvorbu intarzií. Vyrábali sa z neho tiež hrebene, fajky, šachové figúrky a hudobné nástroje rovnako ako tlačiarske štočky.

Recenzie

Zatiaľ tu nie je žiadna recenzia pre tento tovar.

Musíte sa prihlásiť, aby ste mohli napísať recenziu. Prihlásiť