Jedľa srienistá 200-220cm

119,95 €
Modifikátor ceny variantu
Predajná cena po zľave
Predajná cena 119,95 €
Cena bez DPH 99,96 €
Na sklade
ID tovaru: 1078
Jedľa srienistá. Abies concolor.
Výška stromu, nadzemná časť: 200-220cm.
 Späť na: Jedľa

Jedľa srienistá 200-200cm

Patrí medzi najobľúbenejšie jedle. Rast dreviny je pomerne rýchly. Ihlice sú dlhé 2,5 až 6 cm so šírkou cca 2 mm, obojstranne modrozelené, kosákovité, prehnuté smerom nahor. Voňajú príjemne po citrusových plodoch.

Sfarbenie stromu je modrošedé, u starších konárov s nádychom do zelena. Šišky sú až 15 cm dlhé a 4 - 4,5 cm široké a vzpriamené. Majú zeleno - purpurovú farbu, zrelé sú hnedošedej farby.

Kvitne v marci až máji a semená dozrievajú v decembri až februári. Plodné šupiny sú 2,5 cm široké, kdežto podporné šupiny sú za nimi skryté.

Semená sú celkom 13 mm dlhé s blanitým šikmým krídlom. Živicové púčiky na vetvičkách majú guľovitý tvar. Strom je hlboko koreniaci. Habitus dreviny je kužeľovitý. V mladosti rastie veľmi rýchlo, postupne sa rast zvoľňuje.

Jedľa srienistá dobre znáša sucho a chlad. Mrazuvzdornosť je - 23 ° C.

Preferuje ľahko kyslé, piesčito-hlinité, priepustné pôdy so slnkom až polotieňom a stredne vlhkým stanovišťom. Dobre znáša znečistené ovzdušie, preto sú jedle srienisté vhodné i do parkových výsadieb v mestách, i väčších záhrad. Jej použitie je i ako solitér. Nízke a zakrpatené kultivary sa dajú pestovať aj v nádobách či skalkách. Je obľúbeným vianočným stromčekom najmä vo svojej domovine.

Abies concolor