a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #
Aktinídia

Aktinídia

Aktinídie sú mrazuvzdorné dreviny, ktoré plnia i funkciu prírodných krytov nevzhľadných miest. Sú to bohato rozkonárené ovíjavé liany, dekoratívne nielen stavbou olistenia, ale v júni i príjemnými bielymi kvetmi. 

Albícia

Albícia

Ide o krásny, dekoratívny strom, obdobie kvitnutia je dlhé.

Araukária

Araukária

Auarukárie sú štíhle vždyzelené praslenovité stromy, ktorých domovom je Južná Amerika.

Borievka

Borievka

Borievka je drevina premenlivého tvaru, veľkosti a habitusu. 

Budleja

Budleja Davidova je asi najpopulárnejšia zo všetkých budlejí. Prejavuje sa to aj v populárnych menách, napríklad letný orgován, himalájsky orgován a podobne. Asociáciu s orgovánmi vyvolávajú nielen protistojné listy, ale predovšetkým kvitnúce metliny, ktorých kvety majú obyčajne orgovánovú farbu.

Cezmína

Cezmína

Cezmíny sú väčšinou vždyzelené kry alebo stromy mierneho i tropického pásma oboch pologúľ. Doposiaľ je z takmer kozmopolitného rodu známych približne 400 druhov. Najznámejšou je cezmína ostrolistá. Nielen preto, že je taká odolná voči nízkym teplotám, že ju možno ako dekoratívnu drevinu pestovať aj v oblastiach s drsnejším podnebím, ale predovšetkým preto, že sa stala tradočným symbolom Vianoc.

Dráč

Dráč

Je to tŕnitý ker, ktorého charakteristické trojpočetné tŕne sú listového pôvodu. V jeho pazuchách potom vyrastajú skrátené konáriky brachyblasty so zväzočkami zelených fotosyntetizujúcich listov.

Hlohyňa

Hlohyňa

Hlohyne sú vžyzelené dreviny s listami prežívajúcimi viac ako jednu vegetačnú sezónu. Ich päťpočetné kvety majú päť piestikov.

Jedľa

Jedľa

Jedle sú prevažne horské stromy, rastú na hlbokých vlhkejších pôdach bohatých na živiny.

Judášovec

Judášovec

Judášovce sú fylogeneticky veľmi staré dreviny. Sú to kry alebo stromy s jednoduchými celistvookrajovými listami s dlaňovitou žilnatinou a kvetmi vo zväzočkoch po 5-8.

Kalykant

Kalykant

Kalykant je voňavá drevina, akých nie je veľa. V pletivách má sekčné bunky so silicami. Najpozoruhodnejšie sú z toho hľadiska zaschnuté konáriky, ktoré po zlomení a pomrvení medzi prstami príjemne voňajú po siliciach a pripomínajú vôňu eukalyptových silíc. Voňavé sú aj kvety kalykanta, ktoré tiež stoja za pozornosť.

 

Kryptoméria

Kryptoméria

Kryptoméria japonská je asi 15 metrov vysoký strom so štíhlou pravidelnou korunou. Má rovný kmeň pokrytý typickou červenohnedou borkou odlupujúcou sa v dlhých pásoch. Výhonky sú hrubé, úplne pokryté zbiehavými bázami ihlíc, ktoré sú dlhé 6 až 15mm, usporiadané v piatich radoch a odstávajú. Šišky sú guľovité, veľké 1-3cm. 

Ľubovník

Ľubovník

Ľubovník je výbežkatý ker alebo poloker, vysoký asi 40-60cm, s veľkou estetickou hodnotou pre každý typ záhrady.

Rastliny na živý plot

Vyberte si z ponuky drevín, ktoré sú ideálne na výsadbu živého plota.

 

Rastliny obľubujúce polotieň

Rastliny pre ktoré je vhodný pri pestovaní polotieň.

 

 

 

Rastliny obľubujúce slnko

Pri rozhodovaní sa o umiestnení drevín v záhrade Vám môže pomôcť zoznam rastlín obľubujúcich slnko.

 

[12  >>