Tuja západná Smaragd 35-45cm

3,10 €
Modifikátor ceny variantu
Predajná cena po zľave
Predajná cena 3,10 €
Cena bez DPH 2,58 €
Na sklade
ID tovaru: 1
Tuja západná Smaragd. Thuja occidentalis Smaragd.
Výška rastliny: 35-45cm.
Kvetináč: 10x10cm.
 Späť na: Tuja

Tuja západná Smaragd 35-45cm

Tuja západná Smaragd je najobľúbenejšia záhradná rastlina, ideálna na živý plot. U nás si vydobyla svoje miesto a to hlavne vďaka svojmu kompaktnému kužeľovitému tvaru a nádhernému zelenému sfarbeniu, ktoré ju robia jedinečnou medzi tujami. Možno ju najčastejšie vidieť pri rodinných domoch, ako kompaktnú zelenú stenu alebo samostatne v mnohých parkoch a na okrasných miestach. Pre mnohých skúsených záhradkárov je tuja 'Smaragd' často považovaná za najkrajšiu a najviac odporúčanú z odrôd tují. Tuja západná Smaragd veľmi dobre znáša rez. Lístie tuje je aromatické. Smaragd je v zime farebne odolný, to znamená, že si zachováva svoju farbu aj počas zimných mesiacov a nepodlieha hnednutiu ihličia.

Výhody pestovania Tuje Smaragd:

  • udrží si svoju hlbokú smaragdovú farbu počas zimy,
  • toleruje sucho,
  • mimoriadne skvelá drevina pre vyššie živé ploty alebo zásteny,
  • ideálna pre malé dvory a iné stiesnené oblasti,
  • má skvelý prirodzený tvar a tiež dobre reaguje na pravidelné prerezávanie.

Ak sadíme živý plot, môžeme Tuju západnú Smaragd vysadiť vo vzdialenosti 50cm od seba. Pre výsadbu do živého plota vykopeme ryhu približne na 1,2 x šírky balu rastlín, ktoré budeme vysádzať. Hĺbku vytvoríme o niečo väčšiu ako je hĺbka balu, pretože je dobré pred umiestnením Tuje Smaragd pôdu pod ňou prekypriť a najlepšie aj premiešať so substrátom určeným na okrasné dreviny alebo substrátom pre ihličnany. Potom už môžeme tuju do takto vykopanej diery umiestniť tak, aby bol bal celý pod zemou. Vrchný koniec balu by tak mal byť ľahko pod úrovňou zeme. Tuja Smaragd má rada mierne kyslú, radšej vzdušnejšiu a na živiny bohatšiu pôdu a dostatok vlahy. Spojením týchto faktorov Vás potom tujka odmení svojou krásne smaragdovo zelenou farbou. Tuja západná Smaragd má rada skôr slnečné alebo aspoň polotienisté miesta.

Tuja Smaragd je obzvlášť hustá a stĺpovitá. Jej úzky vzrast znamená, že na rozdiel od väčšiny ostatných tují potrebuje relatívne málo prerezávania. Je to preto, že Tuja Smaragd rastie pomaly do šírky. So strihaním Tuje Smaragd je lepšie počkať, až sa stromčeky zakorenia. To môže trošku trvať, ale minimálne je dobré nechať ich 2 až 3 mesiace v kľude zakoreniť. V priebehu tejto doby je vhodná pravidelná zálievka. Tuje západné Smaragd môžeme nechať pokojne rásť a zastrihnúť ich môžeme už rok od výsadby. Živý plot z Tuje Smaragd je dobré strihať približne 2x ročne. Prvýkrát v termíne, kedy je dokončený hlavný predlžovací rast-na konci jari (v júni) a druhýkrát koncom leta (koniec augusta až septembra) pre finalizáciu tvaru. V prvých rokoch ešte nepotrebujete zastrihávať vrcholky tují, len strihať boky a to pod miernym uhlom kopírujúcim kužeľovitý tvar Smaragdu. Tuja západná Smaragd bude potom stále hustá. Po dosiahnutí požadovanej výšky môžeme pridať aj pravidelný zástrih vrcholkov. Maximálna výška tuja smaragd v 20 rokoch 3-4 metre.

Zálievka Tuje Smaragd je potrebná predovšetkým v období sucha. Obvzlášť vhodná je na slnečnom a suchom stanovišti. Tujkám pomôže aj mulčovacia kôra, ktorá zabraňuje nadmernejšiemu odparovaniu vlahy z pôdy. Tuja Smaragd je odolná voči chorobám a ľahko sa pestuje. Je teda naozaj nenáročná na údržbu.

Hnojenie je dobré vykonať najmä tam kde je pôda chudobnejšia na minerály a živiny. Hnojenie Tuje Smaragd vykonávame od jari, kedy na jar je možné hnojiť viac a na jeseň už menej. Ideálne je spojenie s granulovaným hnojivom Osmocote s postupným uvoľňovaním živín, ktoré u nás nájdete v ponuke Substrátov a hnojív. Zapracováva sa do substrátu pred výsadbou (neskôr počas rastu). Hnojivo sa postupne uvoľňuje a dokáže zásobiť rastlinku základnou dávkou živín po dobu 6 mesiacov.

Thuja occidentalis Smaragd