Ambrovník styraxový viackmeň 250-300cm

335,00 €
Modifikátor ceny variantu
Predajná cena po zľave
Predajná cena 335,00 €
Cena bez DPH 279,17 €
Na sklade
ID tovaru: 997
Ambrovník styraxový viackmeň. Liquidambar styraciflua.
Výška rastliny: 250-300cm.
Kvetináč: 35L.
 Späť na: Ambrovník

Ambrovník styraxový viackmeň 250-300cm

Ambróny sú vrcholne okrasné kríky a stromy, ktoré si svoju slávu vydobyli už pred stáročiami. Pochádza zo Severnej Ameriky a rozšírené sú po celom svete v pásoch od chladnejších okrajov miernej klímy až do krajín, kde letná teplota dosahuje štyridsiatky.

Rozpoznávacím znakom sú ich hviezdicovo vytvarované listy, ktoré nebotanik ľahko zamení s javorom, a ktoré na jeseň hrajú farbami. V tomto prípade sa jedná o základný druh, od ktorého boli odvodené či vyšľachtené ostatné kultivary. 5-cípé listy majú podobný tvar ako listy javorov, ale sú viac vykrajované. Ambrovník sa väčšinou množí semenami a často sa stretnete s odlišnou hĺbkou vykrojenia listov rovnako ako rozdielnym jesenným vyfarbením u rastlín vzídených zo semien rovnakého stromu. Základný druh je bohatý na jesenné farby, čo z neho robí jednu z najúspešnejších listnatých drevín v hitparáde jesennej hry farieb. Stretnete sa s odtieňmi žltej, oranžovej, ružovej, červenej, až temne vínovej a to všetko na jednom strome počas približne dvoch mesiacov. Ďalšou zaujímavosťou, ktorá vynikne hlavne v zime, je borka. Kôra kmeňa a vetvičiek je totiž hlboko vrásnená v nepravidelných vrstvách, takže sa často stretávame s otázkou, či nie je strom chorý. Nie je, má to byť paráda :-).

Ambrovníky rastú stredne rýchlo, podľa živnosti pôdy a stanovište. Ich tvar je nepravidelný, s vekom široko pyramidálny. Možno ich nechať rásť divoko alebo ich použiť do neformálnych živých clôn, ktoré sa strihajú každý rok na jar. Pestuje sa väčšinou s vetvami už od zeme, či ako viackmeň s vetvami od zeme alebo v tvare klasického alejového stromu s vyholeným kmeňom do výšky cca. 2 metre a korunou. Ambrovníky majú rady stredne živnú, hlbšiu a priepustnú pôdu, ktorá by mala byť prednostne kyslejšia reakcia a pokiaľ možno nevysychavá. Po dobrom zakorenení znáša dobre aj občasný letný prísušok rovnako ako krátkodobé zamokrenie, ale pre hustý habitus radíme zamulčovať a obmedziť vysychanie koreňov. Stanovište určite plne oslnené a dostatok priestoru do šírky – podľa odrody. Plne mrazuvzdorný do cca -27 °C.

Liquidambar styraciflua