Tavoľník význačný

3,90 €
Modifikátor ceny variantu
Predajná cena po zľave
Predajná cena 3,90 €
Cena bez DPH 3,25 €
Na sklade
ID tovaru: 101
Tavoľník význačný. Spiraea arguta.
Výška rastliny: 40-50cm.
Kontajner: 1L.
 Späť na: Tavoľník

Tavoľník význačný

Rastlina pochádza z čeľade Spiraeaceae – tavoľníkovitej a rodu Spiraea. Dorastá do výšky 1-2 metre a vytvára rozložitý ker. Nejedná sa o botanický druh, ale o kríženca medzi druhmi Spiraea multiflora a Spiraea thunbergii. Tento opadavý ker má previsnuté oblúkovité vetvy, slabo ryhované a pýrité. Listy majú jasne zelenú farbu a sú jednoduché, podlhovasté a lysé z oboch strán. V apríli vykvitajú drobné biele kvety, ktoré obaľujú prakticky celú vetvičku, takže listy nie sú vôbec vidieť.

Rastline vyhovuje slnečné aj polotienisté stanovište a priepustné bežné záhradné pôdy s neutálnym pH. Drevina dobre znáša sucho. Hodí sa do skupinových kríkových výsadieb, ale aj ako solitera, dobre sa uplatňuje v živých plotoch (tvarovaných aj voľných). Často ju nachádzame v záhradných aj parkových úpravách ako pokryvnú rastlinu pre mierne svahovitý terén.

Spiraea arguta

Kvitne dlho od mája do júna bielymi kvetmi. Je zaujímavý najmä v čase kvitnutia, kedy ker zdobí množstvo kvetov, ktoré vytvárajú priam vodopády. Je hustý a košatý. Vhodný do skupinových výsadieb, pre kvitnúce živé ploty, vidiecke i moderné záhrady. Je mrazuvzdorný. Prerezávajú sa staršie konáre po odkvitnutí, tzv. zmladzovací rez, inak koncom februára, začiatkom marca, keď nemrzne.