Tuja západná Smaragd 140-160cm, kopaná

28,74 €
Modifikátor ceny variantu
Predajná cena po zľave
Cena 28,74 €
bez DPH 23,95 €
Tuja západná Smaragd kopaná. Thuja occidentalis Smaragd.
Výška rastliny: 140-160cm.
Ideálne je spojenie s granulovaným hnojivom Osmocote s postupným uvoľňovaním živín, nájdite v ponuke Substrátov a hnojív.
Zapracováva sa do substrátu pred výsadbou (neskôr počas rastu). Hnojivo dokáže zásobiť rastlinku základnou dávkou živín po dobu 6 mesiacov.
 Späť na: Okrasné dreviny a rastliny

Tuja západná Smaragd kopaná 140-160cm 

Tuja západná Smaragd je najobľúbenejšia záhradná rastlina, ideálna na živý plot. U nás si vydobyla svoje miesto a to hlavne vďaka svojmu kompaktnému kužeľovitému tvaru a nádhernému zelenému sfarbeniu, ktoré ju robia jedinečnou medzi tujami. Možno ju najčastejšie vidieť pri rodinných domoch ako kompaktnú zelenú stenu alebo samostatne v mnohých parkoch a na okrasných miestach. Tuja západná Smaragd veľmi dobre znáša rez.

Výsadba Tuje západnej Smaragd. Pre výsadbu do živého plota vykopeme ryhu približne na 1,2 x šírky balu rastlín, ktoré budeme vysádzať. Hĺbku vytvoríme o niečo väčšiu ako je hĺbka balu, pretože je dobré pred umiestnením tuje smaragd pôdu pod ňou prekypriť a najlepšie aj premiešať so substrátom určeným na okrasné dreviny alebo substrátom pre ihličnany. Potom už môžeme tuju do takto vykopanej diery umiestniť tak, aby bol bal celý pod zemou. Vrchný koniec balu by tak mal byť ľahko pod úrovňou zeme.

Ak sadíme živý plot môžeme Tuju západnú Smaragd vysadiť vo vzdialenosti 50cm od seba. Tuja Smaragd má rada mierne kyslú, radšej vzdušnejšiu a na živiny bohatšiu pôdu a dostatok vlahy. Spojením týchto faktorov Vás potom tujka odmení svojou krásne smaragdovo zelenou farbou. 

Stanovisko. Tuja západná Smaragd má rada skôr slnečné alebo aspoň polotienisté miesta.

Kedy a ako strihať. So strihaním Tuje západnej Smaragd je lepšie počkať až sa stromčeky dobre zakorenia. To môže trošku trvať ale minimálne je dobré nechať ich 2 až 3 mesiace v kľude zakoreniť. V priebehu tejto doby je nutná pravidelná zálievka. Tuje západné Smaragd môžeme nechať pokojne rásť a zastrihnúť ich môžeme už rok od výsadby. Pre krásne hustú stenu by sa mal plot z tují strihať. Živý plot z Tuje Smaragd je dobré strihať približne 2x ročne. Prvýkrát v termíne, kedy je dokončený hlavný predlžovací rast-na konci jari (v júni) a druhýkrát koncom leta (koniec augusta až septembra) pre finalizáciu tvaru. V prvých rokoch ešte nepotrebujete zastrihávať vrcholky tují, ale strihať boky a to pod miernym uhlom kopírujúcim kužeľovitý tvar Smaragdu. Tuja západná Smaragd bude potom stále hustá. Po dosiahnutí požadovanej výšky môžeme pridať aj pravidelný zástrih vrcholkov. 

Zálievka Tuje Smaragd je potrebná predovšetkým v období sucha. Obvzlášť je nutná na slnečnom a suchom stanovišti. Tujkám pomôže aj mulčovacia kôra, ktorá zabraňuje nadmernejšiemu odparovaniu vlahy z pôdy.

Hnojenie. Hnojenie je dobré vykonať najmä tam kde je pôda chudobnejšia na minerály a živiny. Hnojenie Tuje Smaragd vykonávame od jari kedy na jar je možné hnojiť viac a na jeseň už menej. 

Thuja occidentalis Smaragd 140-160cm

Výsadba Tuje západnej Smaragd. Pre výsadbu do živého plota vykopeme ryhu približne na 1,2 x šírky balu rastlín, ktoré budeme vysádzať. Hĺbku vytvoríme o niečo väčšiu ako je hĺbka balu, pretože je dobré pred umiestnením tuje smaragd pôdu pod ňou prekypriť a najlepšie aj premiešať so substrátom určeným na okrasné dreviny alebo substrátom pre ihličnany. Potom už môžeme tujku západnú Smaragd do takto vykopanej diery umiestniť tak, aby bol bal celý pod zemou. Dôležité je, aby nebola Tuja Smaragd príliš utopená v hĺbke, stromček by potom mohol uhynúť. Vrchný koniec balu by tak mal byť naozaj ľahko pod úrovňou zeme. Ak sadíme živý plot môžeme Tuju západnú Smaragd vysadiť vo vzdialenosti 50cm od seba. Ak je požadovaný rýchlejší prekryv, možno Tuje Smaragd vysadiť aj o niečo bližšie, cca.40cm. Tuja západná Smaragd vyžaduje mierne kyslú, radšej vzdušnejšiu a na živiny bohatšiu pôdu a dostatok vlahy. Spojením týchto faktorov Vás potom Tuja Smaragd odmení svojou krásne smaragdovo zelenou farbou. Stanovisko. Tuja západná Smaragd má rada skôr slnečné alebo aspoň polotienisté miesta. Kedy a ako strihať. So strihaním Tuje západnej Smaragd je lepšie počkať až sa stromčeky dobre zakorenia. To môže trošku trvať ale minimálne je dobré nechať ich 2 až 3 mesiace v kľude zakoreniť. V priebehu tejto doby je nutná pravidelná zálievka. Tuje západné Smaragd môžeme nechať pokojne rásť a zastrihnúť ich môžeme už rok od výsadby. Pre krásne hustú stenu je veľmi dôležité tuje pravidelne strihať. Živý plot z Tuje Smaragd je nutné strihať aspoň 2x ročne. Prvýkrát v termíne, kedy je dokončený hlavný predlžovací rast-na konci jari (v júni) a druhýkrát koncom leta (koniec augusta až septembra) pre finalizáciu tvaru. V prvých rokoch pravdepodobne ešte nepotrebujete zastrihávať vrcholky tují, ale strihať boky a to pod miernym uhlom kopírujúcim kužeľovitý tvar Smaragdu. Tuja západná Smaragd bude potom stále hustá. Po dosiahnutí požadovanej výšky môžeme pridať aj pravidelný zástrih vrcholkov. Zálievka Tuje západnej Smaragd je potrebná predovšetkým v období sucha. Obvzlášť je nutná na slnečnom a suchom stanovišti. Tujám západným Smaragd pomôže aj mulčovacia kôra, ktorá zabraňuje nadmernejšiemu odparovaniu vlahy z pôdy. Hnojenie. Hnojenie je dobré vykonať najmä tam kde je pôda chudobnejšia na minerály a živiny. Hnojenie Tuje západnej Smaragd vykonávame od jari kedy na jar je možné hnojiť viac a na jeseň už menej.