Tuja západná Smaragd 80-100cm, 20 kusov

159,37 €
Modifikátor ceny variantu
Predajná cena po zľave
Cena 159,37 €
bez DPH 132,81 €
Tuja západná Smaragd. Thuja occidentalis Smaragd.
Výška rastliny: 80-100cm.
Balenie: 20 kusov.
 Späť na: Okrasné dreviny a rastliny

Tuja Smaragd 80-100cm

Tuja západná Smaragd je najobľúbenejšia záhradná rastlina, ideálna na živý plot. U nás si vydobyla svoje miesto a to hlavne vďaka svojmu kompaktnému kužeľovitému tvaru a nádhernému zelenému sfarbeniu, ktoré ju robia jedinečnou medzi tujami. Možno ju najčastejšie vidieť pri rodinných domoch ako kompaktnú zelenú stenu alebo samostatne v mnohých parkoch a na okrasných miestach. Tuja západná Smaragd veľmi dobre znáša rez.

Výsadba Tuje západnej Smaragd. Pre výsadbu do živého plota vykopeme ryhu približne na 1,2 x šírky balu rastlín, ktoré budeme vysádzať. Hĺbku vytvoríme o niečo väčšiu ako je hĺbka balu, pretože je dobré pred umiestnením tuje smaragd pôdu pod ňou prekypriť a najlepšie aj premiešať so substrátom určeným na okrasné dreviny alebo substrátom pre ihličnany. Potom už môžeme tuju do takto vykopanej diery umiestniť tak, aby bol bal celý pod zemou. Vrchný koniec balu by tak mal byť ľahko pod úrovňou zeme.

Ak sadíme živý plot môžeme Tuju západnú Smaragd vysadiť vo vzdialenosti 50cm od seba. Tuja Smaragd má rada mierne kyslú, radšej vzdušnejšiu a na živiny bohatšiu pôdu a dostatok vlahy. Spojením týchto faktorov Vás potom tujka odmení svojou krásne smaragdovo zelenou farbou. 

Stanovisko. Tuja západná Smaragd má rada skôr slnečné alebo aspoň polotienisté miesta.

Kedy a ako strihať. So strihaním Tuje západnej Smaragd je lepšie počkať až sa stromčeky dobre zakorenia. To môže trošku trvať ale minimálne je dobré nechať ich 2 až 3 mesiace v kľude zakoreniť. V priebehu tejto doby je nutná pravidelná zálievka. Tuje západné Smaragd môžeme nechať pokojne rásť a zastrihnúť ich môžeme už rok od výsadby. Pre krásne hustú stenu by sa mal plot z tují strihať. Živý plot z Tuje Smaragd je dobré strihať približne 2x ročne. Prvýkrát v termíne, kedy je dokončený hlavný predlžovací rast-na konci jari (v júni) a druhýkrát koncom leta (koniec augusta až septembra) pre finalizáciu tvaru. V prvých rokoch ešte nepotrebujete zastrihávať vrcholky tují, ale strihať boky a to pod miernym uhlom kopírujúcim kužeľovitý tvar Smaragdu. Tuja západná Smaragd bude potom stále hustá. Po dosiahnutí požadovanej výšky môžeme pridať aj pravidelný zástrih vrcholkov. 

Zálievka Tuje Smaragd je potrebná predovšetkým v období sucha. Obvzlášť je nutná na slnečnom a suchom stanovišti. Tujkám pomôže aj mulčovacia kôra, ktorá zabraňuje nadmernejšiemu odparovaniu vlahy z pôdy.

Hnojenie. Hnojenie je dobré vykonať najmä tam kde je pôda chudobnejšia na minerály a živiny. Hnojenie Tuje Smaragd vykonávame od jari kedy na jar je možné hnojiť viac a na jeseň už menej. 

Thuja occidentalis Smaragd 80-100cm

Výsadba Tuje západnej Smaragd. Pre výsadbu do živého plota vykopeme ryhu približne na 1,2 x šírky balu rastlín, ktoré budeme vysádzať. Hĺbku vytvoríme o niečo väčšiu ako je hĺbka balu, pretože je dobré pred umiestnením tuje smaragd pôdu pod ňou prekypriť a najlepšie aj premiešať so substrátom určeným na okrasné dreviny alebo substrátom pre ihličnany. Potom už môžeme tuju do takto vykopanej diery umiestniť tak, aby bol bal celý pod zemou. Vrchný koniec balu by tak mal byť ľahko pod úrovňou zeme. Ak sadíme živý plot môžeme Tuju západnú Smaragd vysadiť vo vzdialenosti 50cm od seba. Tuja Smaragd má rada mierne kyslú, radšej vzdušnejšiu a na živiny bohatšiu pôdu a dostatok vlahy. Spojením týchto faktorov Vás potom tujka odmení svojou krásne smaragdovo zelenou farbou. Stanovisko. Tuja západná Smaragd má rada skôr slnečné alebo aspoň polotienisté miesta. Kedy a ako strihať. So strihaním Tuje západnej Smaragd je lepšie počkať až sa stromčeky dobre zakorenia. To môže trošku trvať ale minimálne je dobré nechať ich 2 až 3 mesiace v kľude zakoreniť. V priebehu tejto doby je nutná pravidelná zálievka. Tuje západné Smaragd môžeme nechať pokojne rásť a zastrihnúť ich môžeme už rok od výsadby. Pre krásne hustú stenu by sa mal plot z tují strihať. Živý plot z Tuje Smaragd je dobré strihať približne 2x ročne. Prvýkrát v termíne, kedy je dokončený hlavný predlžovací rast-na konci jari (v júni) a druhýkrát koncom leta (koniec augusta až septembra) pre finalizáciu tvaru. V prvých rokoch ešte nepotrebujete zastrihávať vrcholky tují, ale strihať boky a to pod miernym uhlom kopírujúcim kužeľovitý tvar Smaragdu. Tuja západná Smaragd bude potom stále hustá. Po dosiahnutí požadovanej výšky môžeme pridať aj pravidelný zástrih vrcholkov. Zálievka Tuje Smaragd je potrebná predovšetkým v období sucha. Obvzlášť je nutná na slnečnom a suchom stanovišti. Tujkám pomôže aj mulčovacia kôra, ktorá zabraňuje nadmernejšiemu odparovaniu vlahy z pôdy. Hnojenie. Hnojenie je dobré vykonať najmä tam kde je pôda chudobnejšia na minerály a živiny. Hnojenie Tuje Smaragd vykonávame od jari kedy na jar je možné hnojiť viac a na jeseň už menej.