Rakytník Sluníčko

14,90 €
Modifikátor ceny variantu
Predajná cena po zľave
Predajná cena 14,90 €
Cena bez DPH 12,42 €
Na sklade
ID tovaru: 232
Rakytník Sluníčko. Hippophae.
Výška rastliny: 60-80cm.
Kvetináč: 3L.
 Späť na: Drobné ovocie

Rakytník Sluníčko

Rakytník je jedným z najvyhľadávanejších druhov liečivého ovocia. Ponúka ako zdravé plody, tak zaujímavý vzhľad kríka. Je to opadavý, široko a nepravidelne rozložitý ker, ktorý nesie úzke, hlošinám podobné listy. Sú modrozelene striebristé z oboch strán a na samčích a samičích rastlinách sa môžu farebne líšiť. Vetvičky majú ostré a všadeprítomné tŕne. Plody sú oválne a jasne oranžové. Obsahujú až 10x viac vitamínu C ako pomaranče plus ďalšie vitamíny a minerály v prirodzenom pomere, ktorý je pre európskeho človeka ideálny. Ako dostačujúca denná dávka sa uvádza iba 1 plod.

Rakytník potrebujete samčiu aj samičiu rastlinu. A pretože kvety opeľuje vietor, samca umiestnite pred samicu v smere najčastejšieho prúdenia vetra. Jedna samčia rastlina dokáže opeliť až 5 samičích. Plodí na dvojročnom dreve. Plody dozrievajú v septembri a októbri a pretože obsahujú veľa šťavy, odporúča sa zbierať ich až v zime, keď teplota klesne pod bod mrazu a plody zmrznú. Potom stačí pod ker umiestniť plachtu a plody striasť na zem. Druhý spôsob je pohodlnejší, ale znamená rez do kríka – vetvičky s plodmi orežte či už zamrznuté alebo čerstvé, dajte do pevného vrecka, nechajte zmrznúť v mrazničke a po pár dňoch vrecko vyberte a niekoľkokrát s ním praštíte o rovnú podložku, zatiaľ čo plody sa uvoľnia a zostanú na dne vrecka.

Hippophae

Rakytník je prirodzená rastlina suchých, piesočnatých násypov a morských dún. Zem má radšej mierne zásaditú až neutrálnu, nesmie byť mokrá. Rastie stredne rýchlo a rád sa rozrastá korene do strán a akonáhle pôvodná rastlina dospeje, vytvorí nové výmladky blízko. Plne mrazuvzdorný do cca -34 °C.