Čučoriedka kanadská Bluecrop

6,90 €
Modifikátor ceny variantu
Predajná cena po zľave
Predajná cena 6,90 €
Cena bez DPH 5,75 €
Na sklade
ID tovaru: 375
Čučoriedka kanadská Bluecrop. Vaccinium corymbosum Bluecrop.
Výška: 40-50cm.
 Späť na: Čučoriedky

Čučoriedka kanadská Bluecrop

Čučorieka kanadská Bluecrop je cenená pre vysoký obsah nutričných látok ako aj vynikajúcu chuť plodov.

Je jednou zo základných odrôd svetového sortimentu, tvorí nosnú odrodu plantážnych výsadieb. Silne rastúci ker tvorí vzpriamené výhonky, dlhé až 160-200cm. Plody sú veľké (65 plodov/0,25l), dobrej akosti. Je to stredne skorá odroda, dozrievajú v prvej dekáde augusta, úrody z jedného kríčka sú 4,5-9kg.

Rodivosť je pravidelná. Odroda je vhodná pre ručný i mechanizovaný zber. Plody sú veľmi chutné, vhodné na priamy konzum i na spracovanie. Znáša výborne sucho, bujný rast si zachováva i na suchších stanovištiach. Odolnosť proti mrazu je do -34°C.

Odroda je ideálna pre produkčné výsadby. Dá sa pestovať na záhradách, ale aj na terasách, balkónoch a pod. Avšak je potrebné pre nich zabezpečiť kyslé prostredie.

Vyžaduje slnečné stanovište. Znesie aj mierne zatienenie. Treba zabezpečiť kyslú pôdu s hodnotou pH 3,5-4,5. Je potrebné vysadiť dve rôzne odrody na dosiahnutie lepšieho opelenia a vyšších úrod. Môžete ich pestovať aj vo veľkých nádobách s priemerom aspoň 40cm.

Pred vysadením vykopte pre každú rastlinu jamu s rozmermi minimálne 50x50cm a s hľbkou 40cm. Jamu vysteľte v pomere 1:1 záhradnou zeminou a kyslou rašelinou. Spon rastlín je veľmi závislý od výberu odrôd. Rastliny menšieho vzrastu vysádzajte v rozostupoch od 0,8m a rastliny väčšieho vzrastu až do 1,2m. 

Medzi radmi si dodržujte rozostup 2-2,5m, vo väčších výsadbách si zvoľte 3m. Po vysadení pôdu mierne utlačte a zalejte. Na povrch vysteľte kyslý organický materiál (mulčovaciu kôru z ihličnanov).

Pôdu medzi rastlinami len kyprite a burinu vytrhávajte, nikdy nerýľujte, pretože ľahko môžete poškodiť koreňovú sústavu. Každý rok obnovujte nástielku, čím zabezpečíte stálu kyslosť pôdy, bezburinový stav, dobrú vzdušnosť a vlhkosť pôdy. Polievajte podľa možnosti s odstátou dažďovou vodou.

Na spotrebu živín sú čučoriedky nenáročné. Hnojme hnojivami s kyslou reakciou. Ak použijete dlho pôsobiace hnojivo, aplikujte ho čo najskôr na jar, aby rastliny stačili na jeseň vyzrieť.

Mladé kríky vyžadujú prvé tri roky nepatrný rez, ale slabé výhonky zostrihujte. Konáre by nemali byť staršie ako 5 rokov. Rez robíme na jar, bez zkracovania výhonkov, pretože čučoriedky rodia pri vrchole 2 ročných a starších výhonkov.

2 až 3 ročné kríky by mali mať 2-4 výhonkov, z nich vyberieme 1-2 najsilnejšie, ostatné zrežeme tesne nad zemou. Keď vyrastú výhonky, necháme na rodivosť 2-3, ostatné odstráňme. 5 ročné dobre zapestované kry by mali mať 10-12 výhonkov.

Vaccinium corymbosum Bluecrop