Zamiokulkas

19,96 €
Modifikátor ceny variantu
Predajná cena po zľave
Predajná cena 19,96 €
Cena bez DPH 16,63 €
Na sklade
Zamiokulkas. Zamioculcas zamiifolia.
Výška rastliny: 50-70cm.
Kontajner: 2L.
 Späť na: Izbové rastliny

Zamiokulkas

Zamiokulkas patrí medzi najmenej náročné rastliny. Populárny je už dlhé roky. Pre jednoduchosť pestovania sa výborne hodí i do kancelárií, chodieb či obchodných domov. Znesie aj dlhšie obdobia sucha, umiestnenie na tmavšom mieste či v prievane. Dorastá do veľkých rozmerov. Mladé rastlinky nám môžu robiť radosť na poličkách a staršie sa hodia napríklad do rohov miestností na zem či do vysokých kvetináčov. 

Zamioculcas je zelená rastlina s hrubými lesklými kožovitými listami, rastúcimi striedavo na hrubších stonkách, ktoré dorastajú do dĺžky 75 centimetrov, niekedy aj viac. Namiesto obyčajných koreňov nájdeme hľuzy, ktoré slúžia na zadržiavanie vody a živín.

Zamioculcas je rastlina, ktorá prežije takmer všade. Najlepšie je ho umiestniť na miesto, kde svieti nepriame slnečné svetlo. Na tmavom mieste prežije, ale bude rásť pomaly.

Rastlinku nedávame na priame slnečné lúče, ktoré by mohli spáliť listy a tiež nie do úplnej tmy, do miestnosti bez okien, lebo to bude mať za následok blednutie listov a zastavenie rastu.

Celkom dobre zamioculcas znáša aj prievan a prekvapivo aj blízkosť radiátora alebo klimatizácie. Ak je pri radiátore, musíme ho častejšie polievať a zvlhčovať vzduch. Od jari do jesene ho môžeme letniť v tieni alebo polotieni na balkóne či na záhrade.

Zamioculcas znesie slabú zálievku. Frekvencia zalievania záleží od podmienok a našich skúseností. Niekto polieva zamiokulkasy raz za týždeň maličkým množstvom vody, niekto raz za mesiac väčším.

Každopádne musíme splniť určité zásady. Zamioculcas nikdy nesmie stáť vo vode, takže po polievaní musíme vyliať vodu, ktorá odtečie do podmisky alebo ozdobného kvetináča. Pred každou zálievkou musí substrát úplne preschnúť. Pozor si na to dávame hlavne v zime. Sucho znesú zamioculcasy skôr ako preliatie. Ak si nie sme istí či už poliať, radšej počkáme ešte pár dní.

Ak polievame príliš veľa, listy budú žlté a mäkké a neskôr budú mäkké aj stonky. Ak polievame príliš málo, listy budú schnúť a opadávať. Čím máme viac svetla, tým častejšie musíme polievať. Je to spôsobené tým, že na svetlom mieste raste rýchlejšie a tak spotrebuje aj viac vody. Zamioculcas znesie aj vysokú vzdušnú vlhkosť a preto ho môžete umiestniť aj do kúpeľne s malým oknom.

Zamioculcas presádzame doslova, až keď praská kvetináč, pretože sa rád tlačí. Nový plastový kvetináč použijeme iba o malý kúsok, 1 – 2 centimetre väčší od predošlého. Mal by mať drenážny otvor na dne, aby mohla prebytočná voda odtekať. Na spodok je dobré vytvoriť drenážnu vrstvu, použiť môžeme keramzit. Na sadenie odporúčame kvalitný substrát na izbové rastliny napríklad Profík. No nič nepokazíme ani substrátom pre palmy, prípadne si môžeme namiešať vlastnú zmes zo substrátu na izbové rastliny a substrátu na kaktusy a sukulenty, primiešať môžeme aj kremičitý piesok alebo perlit. Vždy je vhodné presádzať na jar.

Zamioculcas hnojíme od jari do jesene tekutým, kryštalickým, tuhým alebo tyčinkovým hnojivom na izbové rastliny podľa návodu na obale daného hnojiva. Nikdy však nepoužívame viaceré hnojivá naraz.

Zamioculcas zamiifolia