Sadenica Borovica lesná

6,90 €
Modifikátor ceny variantu
Predajná cena po zľave
Predajná cena 6,90 €
Cena bez DPH 5,75 €
Na sklade
ID tovaru: 432
Sadenica Borovica lesná. Pinus sylvestris.
Výška sadenice: 35-45cm.
Kvetináč: 15 x 15cm.
 Späť na: Borovica

Sadenica Borovica lesná

Borovica lesná, tiež nazývaná sosna, je najbežnejšou a zároveň domácou borovicou našej krajiny. A je krásna, tak buďme hrdí, že ju máme :-). Sosna tvoria stromy v lesných porastoch rôznej výšky. Jej neopadavé ihlice sú 5-7cm dlhé, vyrastajú v páre, farba je stredne zelená s ľahko namodralým nádychom. Najkrajšia je zrejme kôra. Borka kmeňa sa od výšky približne 2 metrov mení z hrubej šedohnedej na žiarivo jantárovo hnedožltú až ryšavo medenú a odlupuje sa v tenkých vrstvách, ktoré vyzerajú neodolateľne, pokiaľ ich presvieti slnko. Habitus stromu býva veľmi nepravidelný, so stredne hustou či vzdušnou korunou, pretože ihlice po treťom roku odpadávajú a nové sa tvoria naďalej na koncoch vetiev, ale nie na dozrievajúcom dreve. Ľahko tak vždy uvidíte niekedy až bizarnú vnútornú stavbu koruny. Akonáhle zakorení, rastie stredne rýchlo, aj keď stále pomalšie ako napr. borovice čierna. Vetvy bývajú nepravidelne rozmiestnené pozdĺž kmeňa av korune, čo ponúka ideálny cieľ pre detské skúmania pri lezení na stromy.

Využitie tejto borovice je širšie, než by ste vďaka jej veľkosti čakali. Možno ľahko udržiavať rezom v menšej veľkosti, takže si ju môžete zaobstarať aj do malej záhrady. Buď sa v prvej polovici jari zkracujú alebo úplne vylamujú nové výhony, alebo sa jednoducho každoročne zostrihá pravidelne po stranách. Bonsaisti práve sosnu využívajú na vymodelovanie veľkých záhradných bonsajov. Zápoje borovíc v našich lesoch asi najviac pripomínajú prímorské borovicové porasty, ktoré stretávame pri dovolenkách na takmer holých, piesočnatých pláňach a medziach, takže nájdu svoje uplatnenie aj v kompozíciách, kde chcete vykúzliť trochu južanskej atmosféry.

Tento strom je symbolom leta a tepla, pretože symbolizuje vôňu borovicového ihličia. Ako väčšina borovíc aj táto si žiada plné slnko a skôr suchšie stanovište. Mladé a čerstvo vysadené rastliny potrebujú rovnomerné vlhko na dobré zakorenenie, staršie rastliny si vodu dokážu nájsť svojim dlhým, kolovým koreňom. Pokiaľ máte záhradu na skale, sosna si vie vytvoriť náhradné postranné korene, ktorými sa dobre ukotví. Zem musí byť dobre priepustná, radšej kyslejšie reakcie alebo pH neutrálne. Nemá rada zimnú posypovú soľ. Výborne mrazuvzdorná do cca -40 °C.

Pinus sylvestris