Sadenica Breza previsnutá

12,20 €
Modifikátor ceny variantu
Predajná cena po zľave
Predajná cena 12,20 €
Cena bez DPH 10,17 €
Na sklade
ID tovaru: 434
Breza previsnutá. Betula pendula.
Výška sadenice: 80-100cm.
Kvetináč: 3L.
 Späť na: Breza

Sadenica Breza previsnutá

Základný druh brezy bielej je vysoký strom dosahujúci v dospelosti výšku cez dvadsať metrov. Jeho najdôležitejším znakom je jasne biela borka, ktorá sa odlupuje v tenkých vrstvách, a nepravidelné zebrovanie v antracitovo šedej až čiernej farbe. Brezové háje vyniknú i po opadaní listov a v zime. Listy sú opadavé, sýto zelené, mierne lesklé, pri okrajoch jemne pílkovité, vajcovitého až kosoštvorcového tvaru a hovorí sa, že keď začne zjari pučať breza, už mrazy neprídu. Na jeseň sa farbí do jantárovo oranžovej a neskôr výraznej žltej. Kvety sú 4-6cm dlhé žltohnedé jahňady. Táto breza sa pestuje ako strom s jedným kmeňom a vetvami vyrezanými do koruny alebo ako viackmeň, kde viac vynikne jeho čisto biela kôra.

Brezové háje nájdete najmä v chladnejších oblastiach Európy a Ázie, predtým boli synonymom Ruska a Sibíri. Rastie veľmi rýchlo, vďaka čomu sa tenké prírastky na koncoch vetiev ohýbajú, preto druhové latinské meno pendula, ale celý strom je vzpriamený – nie je smútočný ani previsnutý.

Znáša akúkoľvek pôdu, má rada vlhko, ale akonáhle dobre zakorení, výborne prežije aj suché roky. Plne mrazuvzdorná do cca -45 °C.

Betula pendula