Buk lesný Atropunicea tvar viackmeň

971,00 €
Modifikátor ceny variantu
Predajná cena po zľave
Predajná cena 971,00 €
Cena bez DPH 809,17 €
Na sklade
ID tovaru: 253
Buk lesný Atropunicea tvar viackmeň. Fagus sylvatica Atropunicea.
Výška rastliny: 350-400cm.
 Späť na: Buk

Buk lesný Atropunicea viackmeň

Buky sú spoľahlivé a otužilé stromy nášho podnebia. Niet preto divu, že sa s nimi stretnete na mnohých miestach a to ako v súkromných záhradách, tak aj v parkoch a verejnej zeleni, pretože nevyžadujú žiadnu následnú starostlivosť. Existuje mnoho zaujímavých a výnimočných odrôd, ktoré nie sú príliš rozšírení v predaji a nájdete ich častejšie len v arborétach. Buky poznáte podľa typicky elipčitých a často veľmi lesklých opadavých listov s výraznou žilnatinou. Majú niekoľko farieb a odrody sa môžu líšiť aj tvarom listu.

Atropunicea sa dorastá len okolo 10 až 12 metrov, rastie výrazne pomalšie a je vhodná aj do opadavých živých plotov. Nesie opadavé, široko elipčité až oválne listy, ktoré pučia žiarivo vínovo červenou farbou, dozrievajú do červenozelenej v lete a na jeseň sa menia do červenohnedej až medenej. Prirodzene tvoria skôr kríky s nerovným terminálom, ale v mladosti starostlivo vyväzované exempláre vytvoria krásne stromy s rovným kmeňom a nepravidelnou korunou. Atropunicea bukom zostáva väčšina suchých listov na vetvách až do jari.

Buk je nenáročný na pôdu, zvláda zem mierne kyslú, neutrálnu aj mierne zásaditú a akonáhle zakorení, je odolnejší suchu ako mnoho iných listnáčov. Podmáčanie nemá rád. Pestuje sa výhradne na plnom slnku a zvládne aj ľahký polotieň, kde listy budú mierne strácať farebnú sýtosť. Zvláda akýkoľvek rez – tvarovací aj hlboko omladzovací, najlepšie koncom zimy. Plne mrazuvzdorný do cca -34 °C.

Fagus sylvatica Atropunicea