Hrab obyčajný Fastigiata stĺpovitý 150-175 cm

42,00 €
Modifikátor ceny variantu
Predajná cena po zľave
Predajná cena 42,00 €
Cena bez DPH 35,00 €
Na sklade
ID tovaru: 537
Hrab obyčajný Fastigiata, stĺpovitý. Carpinus betulus Fastigiata.
Výška rastliny: 150-175cm.
V kvetináči.
 Späť na: Hrab

Hrab obyčajný Fastigiata, stĺpovitý 150-175cm

Jeden z pôvodných opadavých listnatých stromov z lesov nášho kontinentu – hrab – sa teší stále väčšej obľube aj v záhradách. Jeho rôzne kultivary sú atraktívne tvarom aj olistením.

Fastigiata alebo tiež Pyramidalis je veľmi elegantný strom stĺpovitého rastu so vzpriamenými vetvami a jasne zelenými listami, ktoré sú organovito skladané. Hrab čoskoro na jar nalieva svoje listové púčiky, takže funguje ako sympatický posol konca zimy. Jeho jasne zelené listy sa na jeseň menia na sýto žltú.

Ako solitér sa uplatňuje v parkoch a väčších záhradách, ale zakomponovaný do skupiny ďalších drevín, kedy bude mať obmedzený priestor na rast koreňov, je možné použiť aj do stredne veľkých záhrad.

Dá sa veľmi dobre na konci zimy strihať, čím si môžete vymodelovať takmer akýkoľvek tvar. Nové výhony sú vždy vzpriamené a pokiaľ by po narazení pokazili tvar stromčeka či kríky, je možné rastlinu jemne zastrihnúť na začiatku leta ešte raz. Tento stĺpovitý hrab nachádza často uplatnenie aj v elegantných, vyšších živých plotoch, kde je dobré ponechať jednej rastline aspoň jeden meter na každú stranu od kmeňa.

Nie je náročný na pôdny typ. Najlepšie sa mu darí na plnom slnku. Mrazuvzdorný do min. -34°C.

Carpinus betulus Fastigiata