Gaultéria hrotitá

11,90 €
Modifikátor ceny variantu
Predajná cena po zľave
Predajná cena 11,90 €
Cena bez DPH 9,92 €
Na sklade
ID tovaru: 870
Gaultéria hrotitá. Gaultheria mucronata.
Výška rastliny: 20-30cm.
V kvetináči.
 Späť na: Gaultéria

Gaultéria hrotitá

Gaultéria hrotitá je vresoviskový, vždyzelený krík s drobnými listami a farebnými plodmi koncom leta a na jeseň. Na rozdiel od svojej blízkej príbuznej gaultérie poliehavej (gaultheria procumbens) zo Severnej Ameriky táto pochádza z úplného juhu Južnej Ameriky, kde je jej bežné meno chaura, ktoré zdomácnelo vo viacerých jazykoch a budete počuť ho aj v slovenčine.

Gaultéria má nadrobno vajcovité, veľmi lesklé, stredne až tmavo zelené, neopadavé listy na tuhých ale krehkých vetvičkách, ktorých farba môže byť zelená, hnedočervená až sýto červená - podľa odrody. Drobučké, konvalinkové, biele kvety sa objavujú koncom jari a v lete a sú nasledované atraktívnymi, pomerne veľkými plodmi - bobuľami. Plody sú vo farbách bielej, rôznej sýtosti ružovej až purpurovo červené. Pretože sa objavujú na jeseň, je gaultéria ideálnym doplnkom jesenných a zimných aranžmánov v kvetináčoch a iných vonkajších nádobách spoločne s vresmi a podobnými kríkmi.

Gaultheria mucronata

Gaultéria rastie pomerne divoko do všetkých strán a ochotne sa rozširuje odnožami. Väčšinou sa ale pre krajší tvar a menšiu veľkosť koncom jari (pred kvitnutím) tvaruje strihom. Pretože sa jedná o vreskový ker, má rada rovnakú zem ako rododendróny či azalky. Zem by mala byť kyslá (pridaním rašeliny) a dobre priepustná (ak máte ílovitú zem, nerobte hlbokú jamu, ale široké a plytké lôžka). Zamlčujte a občas zalejte, hlavne počas kvitnutia a následne pri tvorbe plodov. Môžete jej čas od času dopriať vyvážené, pomaly rozpustné hnojivo, ale nie je to nutné, rastie aj bez zásahu vcelku spoľahlivo. Je dobre mrazuvzdorná do min. -24 °C, možno ešte o trošku viac.