Krušpán vždyzelený tvar kužeľ 70cm

58,80 €
Modifikátor ceny variantu
Predajná cena po zľave
Predajná cena 58,80 €
Cena bez DPH 49,00 €
Na sklade
ID tovaru: 730
Krušpán vždyzelený tvar kužeľ 70cm.
Výška rastliny: 70cm.
 Späť na: Krušpán

Krušpán vždyzelený tvar kužeľ 70cm

Snáď žiadna renesančná či baroková záhrada sa nezaobíde bez typických nízkych krušpánových plôtikov. Husté vetvenie, drobné listy, ktoré po celý rok neopadávajú, aj vynikajúca schopnosť znášať rez - to sú vlastnosti, vďaka ktorým je dnes krušpán najobľúbenejšou drevinou používanou na tvarovanie. Rastliny zostrihané do kužeľov, gulí alebo figúrok, vysadené v nádobách, nájdeme na mnohých terasách. 

Typické znaky: listy dlhé 1,5-2cm vyrastajú blízko pri sebe a zostávajú na vetvách aj cez zimu. Každý z nich sa obmení približne za sedem rokov. Oválne kožovité listy sú na vrchnej strane lesklo tmavozelené a zospodu svetlé. Malé žltkasté kvietky sú vtesnané v klbôčkach v pazuchách listov.

Výskyt: na slnečných, suchých svahoch, na skalách, vo svetlých lesoch. V neďalekom Nemecku patrí medzi prísne chránené dreviny. Často sa pestuje ako okrasná drevina v záhradách alebo v nádobách.

Veľkosť: husto vetvený ker vysoký až 5 metrov, alebo strom s výškou až 8 metrov.

Buxus sempervirens

Krušpán je jedna z najpomalšie rastúcich drevín, jeho vek môže presiahnuť 100 rokov. Jeho drevo je výnimočne husté a tvrdé. Hodí sa na leštenie a je žiadaným materiálom na sústruženie a na tvorbu intarzií. Vyrábali sa z neho tiež hrebene, fajky, šachové figúrky a hudobné nástroje rovnako ako tlačiarske štočky.