Tavoľník japonský Genpei

3,30 €
Modifikátor ceny variantu
Predajná cena po zľave
Predajná cena 3,30 €
Cena bez DPH 2,75 €
Na sklade
ID tovaru: 101
Tavoľník japonský Genpei. Spiraea japonica Genpei.
Výška rastliny: 30-40cm.
Kontajner: 1L.
 Späť na: Tavoľník

Tavoľník japonský Crispa

Genpei je novšie uznané pomenovanie pre odrodu tavoľníka japonského, ktorá sa častejšie predáva pod menom Shirobana. Tento nízky krík ponúka nezvyčajne vyfarbené kvety – jednotlivé chocholíky môžu mať buď sýto ružovú farbu alebo čisto bielu, alebo dokonca obe naraz v rámci jedného kvetenstva. A nejedná sa o časovú progresiu zrenia kvetov. Jednoducho je dvojfarebný. Pokiaľ si dáte tú prácu a raz týždenne ostriháte odkvitnuté kvetenstvo, bude vám ker kvitnúť až do septembra a bude neustále pekný a čistý bez tmavo hnedých semenníkov. Listy sú užšie ako na základnom druhu, sýto zelené, skôr úzko elipčité a plytko pílkovité pri okrajoch. Rastie husto a vetví sa aj do strán, čím čoskoro utvorí ľahko pologuľovitý tvar.

Strih robte na jar, buď ho môžete tvarovať, alebo vykonávať spätný rez, kedy odstránite až 2/3 dĺžky minuloročných vetiev, čím podporíte bujné pučanie mladých, zdravých vetiev. Tavoľník nie je náročný na pôdny typ, ale na množstvo živín v pôde reaguje bohatším kvitnutím a sýtejšou farbou listov. Lepšie sa mu darí v mierne kyslých pôdach a pre bohaté kvitnutie ho pestujte na plnom slnku. Aj keď sa to možno nezdá, s trochou starostlivosti si môžete vypestovať naozaj veľmi pekný ker, ktorý kvitne veľmi dlho. Je mrazuvzdorný do min. -34°C a môžete ho bez obáv umiestniť aj do vonkajších kontajnerov.

Spiraea japonica Crispa

Kvitne dlho od mája do júna bielymi kvetmi. Je zaujímavý najmä v čase kvitnutia, kedy ker zdobí množstvo kvetov, ktoré vytvárajú priam vodopády. Je hustý a košatý. Vhodný do skupinových výsadieb, pre kvitnúce živé ploty, vidiecke i moderné záhrady. Je mrazuvzdorný. Prerezávajú sa staršie konáre po odkvitnutí, tzv. zmladzovací rez, inak koncom februára, začiatkom marca, keď nemrzne.