Vavrínovec lekársky Novita 70-80 cm

11,99 €
Modifikátor ceny variantu
Predajná cena po zľave
Predajná cena 11,99 €
Cena bez DPH 9,99 €
Na sklade
ID tovaru: 612
Vavrínovec lekársky Novita. Prunus laurocerasus Novita.
Výška rastliny bez črepníka: 70-80cm.
 Späť na: Vavrínovec

Vavrínovec lekársky Novita 70-80cm

Novita je novodobou senzáciou medzi vavrínovcami. Napokon sa podarilo vyšľachtiť otužilý druh, ktorý má všetky atribúty predtým chúlostivých kultivarov: je vzrastná, má veľké listy príjemnej farby, rýchlo rastie a je prekvapivo veľmi mrazuvzdorná na vavrínovec. Jedná sa o selekciu odrody Rotundifolia, ktorá je tým pádom aj veľmi podobná, ale možno ešte o niečo krajšia. Listy sú lesklé, kožovité, 10-15cm dlhé, sviežo zelenej farby. Ako mladé sa menia na tmavo zelenú s o niečo svetlejším žilkovaním. Oproti Rotundifolii má listy viac roztvorené od vetvičky, takže sa plne ukáže ich krása. List je mierne do špičky. Rastie rýchlo, všetkými smermi, ale prednostne do výšky, takže čoskoro vytvorí pekný, hustý, vždyzelený ker. Je vhodná ako rýchlo rastúca clona alebo mohutnejší, vždyzelený solitérny ker rovnako ako ideálne pozadie pre nižšie a inak vyfarbené kríky či stromčeky. 

Prunus laurocerasus Novita

Strihanie je možné v apríli alebo v polovici júla. Táto odroda kvitne väčšinou až v neskoršom veku a v dospelosti. Kvetov býva potom veľa.

Má rada vlhkú, ale nie príliš prípade mokrú pôdu, prednostne mierne kyslú, bohatú na živiny. Pokiaľ začnú listy žltnúť, býva to nedostatkom živín, alebo chlorózou (premierou vápna v pôde), alebo výsadbou v ťažkom íle. Dodajte jej horkú soľ pri chloróze, alebo upravte pH pôdy na kyslú reakciu, alebo ju mierne vyvýšte nad terén, pokiaľ ste ju zasadili do ílu. V zime, pokiaľ nemrzne a nie je zamrznutá zem, môžete polievať. Obráža spoľahlivo a bujne. Dobre mrazuvzdorná do cca -24 °C, krátkodobo zvládla už aj -27 °C.