Rakytník rašetliakový Friesdorfer Orange

17,10 €
Modifikátor ceny variantu
Predajná cena po zľave
Predajná cena 17,10 €
Cena bez DPH 14,25 €
Na sklade
ID tovaru: 232
Rakytník rašetliakový Friesdorfer Orange. Hippophae rhamnoides Friesdorfer Orange.
Výška rastliny: 60-80cm.
Kvetináč: 3L.
 Späť na: Drobné ovocie

Rakytník rašetliakový Friesdorfer Orange

Hippophae rhamnoides je opadavý ker patriaci do čeľade Elaeagnaceae – hlšinovité. Dorastá do výšky 2-4 metre a vytvára nepravidelný, rozložitý ker alebo malý strom. Na tŕnitých vetvičkách vyrastajú striedavo úzke, z oboch strán striebristé listy. Jedná sa o samosprašnú rastlinu (na opeľovanie nie sú potrebné samčie aj samičie rastliny).

Kvitne od marca do apríla veľmi nenápadnými kvetmi, z ktorých sa následne vytvárajú oranžové, oválne plody – hlavný dôvod pestovania tohto kríka. Plody dozrievajú v septembri a októbri.

Rakytník pochádza z Ruska, kde je nazývaný citrónovníkom severu. Jeho plody totiž obsahujú až 10x viac vitamínu C ako pomaranče ak tomu veľa ďalších vitamínov skupiny B, D, K, E a ďalších ľudskému telu prospešných látok.  

Hippophae rhamnoides Friesdorfer Orange

Rakytník sa môže tiež využívať ako pionierska rastlina na osadzovanie neúrodných stanovíšť. Najlepšie rastie na slnečnom mieste, v ľahšej, priepustnej pôde s neutrálnou až zásaditou pôdnou reakciou. V našich podmienkach nie sú problémy s mrazuvzdornosťou, chorobami ani škodcami. Uplatňuje sa v skupinových výsadbách.