Arónia čiernoplodá

10,50 €
Modifikátor ceny variantu
Predajná cena po zľave
Predajná cena 10,50 €
Cena bez DPH 8,75 €
Na sklade
ID tovaru: 234
Arónia čiernoplodá. Aronia melanocarpa.
Výška rastliny: 40-50cm.
Kvetináč: 3L.
 Späť na: Arónia

Arónia čiernoplodá

V poslednej dobe sú čím ďalej populárnejšie menej známe druhy ovocia, najmä vďaka rozmanitosti chutí, ktoré ponúkajú a samozrejme aj vďaka ich pozitívnemu vplyvu na naše zdravie. Arónia, alebo aj temnoplodec, je z čeľade ružovitých rovnako ako žeriav, ktorému sa jeho plody podobajú. Sú o niečo väčšie ako čierne ríbezle, mäkké, príjemne pikantné. Obsahujú vitamín C, železo a ďalšie mikroprvky, za zmienku stojí vysoký obsah jódu. Dajú sa spracovávať rovnako ako jedlé jarabiny alebo ríbezle: buď čerstvé do ovocných šalátov či pohárov, alebo spracovávané na výborné kompóty, marmelády, šťavy a vína, dajú sa aj dobre sušiť bez toho, aby podliehali plesniam. Plody je možné zbierať zo stromu postupne od septembra do konca októbra, pretože zrelé vydržia dlho na strome, kde sa nekazia.

Arónia je nižší až stredný ker s výškou 1,5-2metre, alebo býva vrúbľovaný na polokmienok. Listy sú sýto až temne zelené, lesklé, čo z neho robí veľmi atraktívny ker do živých plotov. Bonusom je jeho jesenné sfarbenie s farbami od temne oranžovej po žiarivo karmínovo červenú. 

Arónia je nenáročná drevina, ktorú môžeme pestovať aj v drsnejších podmienkach. Arónia čiernoplodá je samosprašná a nepotrebuje strihať, ak nie je pestovaný v živom plote. Je nenáročný na pôdu a úplne mrazuvzdorný.

Vďaka svojím estetickým bielym kvetom a neskôr výrazným čiernym plodom si často nachádza uplatnenie aj ako okrasná drevina.

Aronia melanocarpa