Goji, Kustovnica čínska

17,00 €
Modifikátor ceny variantu
Predajná cena po zľave
Predajná cena 17,00 €
Cena bez DPH 14,17 €
Na sklade
ID tovaru: 943
Goji, Kustovnica čínska. Kontajnerovaná.
Zber: postupne, od júla do októbra.
 Späť na: Goji

Goji, Kustovnica čínska

Kustovnica čínska je druh rastliny z čeľade ľuľkovité. Vyskytuje sa v Číne, Japonsku, Kórei a okolí. Plod sa nazýva po čínsky kou-čchi (po anglicky goji).

Plody majú jasne červenú farbu a tvar bobule na dlhých stopkách. Počet semienok v bobuli sa líši podľa jej veľkosti a môže byť v intervale 10–60 malých žltých semienok. Plod obsahuje 18 druhov aminokyselín vrátane všetkých ôsmich esenciálnych (arginín, histidín, izoleucín, leucín, lyzín, metionín, fenylalanín, taurín, treonín, tryptofán, valín), 21 stopových prvkov (napr. zinok, železo, meď, vápnik, germánium a selén), je aj veľmi bohatým zdrojom karotenoidov, čo signalizuje aj jeho výrazné červené zafarbenie. Obsahuje dokonca viac betakaroténu ako mrkva. Obsahuje vitamín C, B1, B2, B6 a E a beta-sitosterol.

Pestovanie je nenáročné, kustovnica čínska rastie dobre aj v slabších, chudších podmienkach. Ideálne podmienky na pestovanie sú v teplejších oblastiach s dostatkom slnečného žiarenia a vlahy. Vhodná pôda na dobrý rast rastliny je ľahšia piesčito-ílovitá, kde zásaditosť organického prostredia je pH8. V takýchto podmienkach rastlina dorastá do väčšej výšky a aj počet plodov je väčší. Krík kustovnice môže dorásť do výšky od 1–3 metrov. Plody sú veľmi mäkké a preto oberanie bobulí musí byť veľmi opatrné, aby sa zabránilo nadmernému stláčaniu plodov. Plody sa potom ponechajú v tieni, kde sa vysušia.