Lieska lombardská biela

14,40 €
Modifikátor ceny variantu
Predajná cena po zľave
Predajná cena 14,40 €
Cena bez DPH 12,00 €
Na sklade
ID tovaru: 222
Lieska lombardská biela. Corylus avellana Lombard.
Výška rastliny: 80-100cm.
 Späť na: Orechy a liesky

Lieska lombardská biela

Odroda pochádzajúca pravdepodobne z južných oblastí Európy, na Slovensku registrovaná od roku 1954. Rastie stredne silno, neskôr až slabšie, tvorí užšie až guľovité menšie kríky. Kvitne stredne skoro, je samoopelivá, avšak pre spoľahlivejšiu rodivosť sa odporúča kombinovať vo výsadbe s inými odrodami.

Plody sú stredne veľké až menšie (priemerná hmotnosť 10 plodov je približne 23 g), podlhovasto vajcovité, niekedy zo strán mierne sploštené, umiestnené v zhlukoch po 4 až 10 kusov. Majú stredne hrubú škrupinu s ryhou po celej dĺžke plodu. Pančuška je dvakrát tak dlhá ako oriešok, v období zrelosti sa otvára na viacerých miestach. Jadro dobre vyplňuje škrupinu, jeho podiel na hmotnosti plodu je približne 50 %. Chuť jadra je nasladlá, veľmi dobrá, patrí z hľadiska chuti medzi najkvalitnejšie odrody. Dozrieva v prvej polovici septembra. Do rodivosti vstupuje približne v 4. roku po vysadení, rodí dobre, v dobrých podmienkach pravidelne.

Odroda Lombardská biela sa odporúča na pestovanie v teplých polohách a na chránených stanovištiach. Vyžaduje úrodné pôdy s dostatkom vlahy, najlepšie stredne ťažké. Znesie slabé zatienenie. Je menej odolná proti zimným mrazom, niekedy býva poškodzovaná nízkymi teplotami v období kvitnutia, netrpí chorobami a nosánik lieskový ju napáda pomerne dosť, väčšie škody na úrode môžu spôsobiť i vtáky a veveričky. Môže sa pestovať ako pravokorenný ker alebo nízkokmeň, prípadne i naštepená na podpníku lieska turecká vo forme stromčeka. Vzhľadom na slabší rast sa pestuje v hustejšom spone. Na výchovný rez nemá zvláštne nároky, vzhľadom na hojnú tvorbu koreňových výmladkov je potrebné prerieďovanie kríka. Je vhodná pre veľkovýrobu i záhradkárov.

Prednosťou odrody je kvalita plodov, skoré dozrievanie, spoľahlivá rodivosť, pekné a kvalitné plody, nevýhodou je cudzoopelivosť, preto ju treba vo výsadbe kombinovať s inými odrodami, pre drobnopestovateľov i pomerne mohutný vzrast.

Corylus avellana Lombard