Goji, Kustovnica čínska

17,00 €
Modifikátor ceny variantu
Predajná cena po zľave
Predajná cena 17,00 €
Cena bez DPH 14,17 €
Na sklade
ID tovaru: 943
Goji, Kustovnica čínska. Kontajnerovaná.
Zber: postupne, od júla do októbra.
 Späť na: Goji

Goji, Kustovnica čínska

Kustovnica čínska je druh rastliny z čeľade ľuľkovité. Vyskytuje sa v Číne, Japonsku, Kórei a okolí. Plod sa nazýva po čínsky kou-čchi (po anglicky goji). 

Plody majú jasne červenú farbu a tvar bobule na dlhých stopkách. Počet semienok v bobuli sa líši podľa jej veľkosti a môže byť v intervale 10–60 malých žltých semienok. Plod obsahuje 18 druhov aminokyselín vrátane všetkých ôsmich esenciálnych (arginínhistidínizoleucínleucínlyzínmetionínfenylalaníntauríntreoníntryptofánvalín), 21 stopových prvkov (napr. zinokželezomeďvápnikgermánium a selén), je aj veľmi bohatým zdrojom karotenoidov, čo signalizuje aj jeho výrazné červené zafarbenie. Obsahuje dokonca viac betakaroténu ako mrkva. Obsahuje vitamín C, B1, B2, B6 a E a beta-sitosterol.

Pestovanie je nenáročné, kustovnica čínska rastie dobre aj v slabších, chudších podmienkach. Ideálne podmienky na pestovanie sú v teplejších oblastiach s dostatkom slnečného žiarenia a vlahy. Vhodná pôda na dobrý rast rastliny je ľahšia piesčito-ílovitá, kde zásaditosť organického prostredia je pH8. V takýchto podmienkach rastlina dorastá do väčšej výšky a aj počet plodov je väčší. Krík kustovnice môže dorásť do výšky od 1–3 metrov. Plody sú veľmi mäkké a preto oberanie bobulí musí byť veľmi opatrné, aby sa zabránilo nadmernému stláčaniu plodov. Plody sa potom ponechajú v tieni, kde sa vysušia.