Sadenica Jedľa srienistá

10,50 €
Modifikátor ceny variantu
Predajná cena po zľave
Predajná cena 10,50 €
Cena bez DPH 8,75 €
Na sklade
ID tovaru: 416
Sadenica Jedľa srienistá. Abies concolor.
Výška sadenice: 40-50cm.
 Späť na: Sadenice okrasných a lesných drevín

Sadenica Jedľa srienistá

Patrí medzi najobľúbenejšie jedle. Rast dreviny je pomerne rýchly. Ihlice sú dlhé 2,5 až 6cm so šírkou cca 2mm, obojstranne modrozelené, kosákovité, prehnuté smerom nahor. Voňajú príjemne po citrusových plodoch. Sfarbenie stromu je modrošedé, u starších konárov s nádychom do zelena. Šišky sú až 15cm dlhé a 4-4,5cm široké a vzpriamené. Majú zeleno-purpurovú farbu, zrelé sú hnedošedej farby.

Kvitne v marci až máji a semená dozrievajú v decembri až februári. Plodné šupiny sú 2,5cm široké, kdežto podporné šupiny sú za nimi skryté. Semená sú celkom 13mm dlhé s blanitým šikmým krídlom. Živicové púčiky na vetvičkách majú guľovitý tvar. Strom je hlboko koreniaci. Habitus dreviny je kužeľovitý. V mladosti rastie veľmi rýchlo, postupne sa rast zvoľňuje.

Jedľa srienistá dobre znáša sucho a chlad. Mrazuvzdornosť je -23 °C. Preferuje ľahko kyslé, piesčito-hlinité, priepustné pôdy so slnkom až polotieňom a stredne vlhkým stanovišťom. Dobre znáša znečistené ovzdušie, preto sú jedle srienisté vhodné i do parkových výsadieb v mestách, i väčších záhrad. Jej použitie je i ako solitér. Nízke a zakrpatené kultivary sa dajú pestovať aj v nádobách či skalkách. Je i obľúbeným vianočným stromčekom.

Sadenica Abies concolor