Sadenica Smrek obyčajný

9,90 €
Modifikátor ceny variantu
Predajná cena po zľave
Predajná cena 9,90 €
Cena bez DPH 8,25 €
Na sklade
ID tovaru: 479
Smrek obyčajný. Picea abies.
Výška sadenice: 40-50cm.
Kvetináč: 15x15cm.
 Späť na: Sadenice okrasných a lesných drevín

Sadenica Smrek obyčajný

Smrek obyčajný, Picea abies bol v pôvodnej stredoeurópskej krajine typickým druhom horských lesov. Až ľudia preniesli smreky aj do nížin a na pahorkatiny, pretože nenáročný a prispôsobivý strom vyhovoval lesníkom.

Domáca ihličnatá drevina dorastajúca do výšky 25 metra šírky 7 metra. Je radená do čeľade borovicovej a rodu smrek. Tento ihličnan vyniká veľkou variabilitou, za čo vďačí svojmu veľkému areálu rozšírenia. Jeho domovom je stredná a severná Európa. V horách tvoria charakteristické rozľahlé klimaxové lesy. Tvoria hornú hranicu lesa napr. v Alpách vo výške až 2000 m n m. Smrečiny sa vyskytujú nielen v extrémnych horských či severských výškach, ale tiež tam, kde sa vyskytuje vysoká hladina spodnej vody, ako sú napríklad rašeliniská. Smrek je strom so šupinatou kôrou. Má úzku ihlancovitú korunu a plytký široký koreňový systém, preto často inklinuje k vývratom. Vetvy vyrastajú z kmeňa v praslenách, ihlice na nich v skrutkovici. Samotné ihlice majú štvorhranný prierez a prieduchy na všetkých štyroch stranách. Púčiky na vetvičkách sú kužeľovité, úzke a bez živice. Majú pritisnuté šupiny. Samčie šištice majú purpurovo červenú farbu a sú až 2,5cm dlhé. Samičie šištice vyrastajú na minuloročných vetvičkách a postupne dozrejú v prevísajúcu šišku. Tie sú dlhé až 16cm, nerozpadavé, valcovité s tvrdými šupinami. Farba dozretých šišiek je vždy svetlo hnedá, ale mladé šišky majú dve farebné verzie podľa príslušných foriem smreka.

Semená sú tmavohnedé s trojnásobne dlhším krídlom. Smrek sa využíva okrem lesnej hospodárskej dreviny aj ako solitera do parkových úprav či záhrad, ale aj do skupinových výsadieb. Svetlé, relatívne ľahké smrekové drevo sa používa ako stavebný materiál, palivo, aj na výrobu nábytku a tiež ako surovina na výrobu papiera. 

Picea abies