Sadenica Smrek Omorika

9,60 €
Modifikátor ceny variantu
Predajná cena po zľave
Predajná cena 9,60 €
Cena bez DPH 8,00 €
Na sklade
ID tovaru: 427
Sadenica Smrek Omorika. Picea Omorika.
Výška sadenice: 40-50cm.
 Späť na: Sadenice okrasných a lesných drevín

Sadenica Smrek Omorika

Ihličnatý strom z čeľade borovicovej a rodu smrek dorastá 20 metrov výšky a 4 metrov šírky. Patrí k najkrajším smrekom, a preto je najmä v poslednej dobe veľmi využívaný v parkových úpravách. Smrek omorikový bol objavený profesorom Pančičom približne v roku 1875. Rastie na vápencových bradlách na hornom toku rieky Driny v Bosne a Hercegovine. Voľne rastúce stromy v prírode vyhľadávajú iba severné a severovýchodné svahy v nadmorských výškach 800 až 1 600 m nad morom.

Omorika je veľmi štíhly smrek s takmer vodorovnými, krátkymi vetvami, ktoré odstávajú od kmeňa. Borka kmeňa je šedohnedá a šupinovito sa odlupujúca. Púčiky sú tmavohnedé, vajcovité a nemajú živicu. Ihlice sú stlačené, s dvoma výraznými bielymi pruhmi na spodnej strane, preto je občas zamieňaný za jedľu. Vrchná strana ihlíc je lesklá, tmavo zelená. Samčie šištice sú svetlo červené, zatiaľ čo samičie sú purpurové. Mladé šišky majú krásnu tmavo fialovú až modrastú farbu, zatiaľ čo dozreté šišky sú lesklé a hnedé. Veľkosť šišiek je približne 6cm. Semená majú blanité krídlo.

Drevo tohto stromu má výbornú kvalitu a preto sa najmä v stredoveku používalo na výrobu lodných sťažňov a trámov. Smrek omorika je veľmi tolerantný k imisiám a pre svoj veľmi štíhly vzhľad je cennou solitérou predovšetkým mestských parkov a záhrad. Znáša slnečné stanovište, uprednostňuje skôr zásadité pôdy a stredný vlhkostný režim.

Picea Omorika