Dáždnikovec praslenovitý 30-40cm

35,00 €
Modifikátor ceny variantu
Predajná cena po zľave
Predajná cena 35,00 €
Cena bez DPH 29,17 €
Na sklade
ID tovaru: 960
Dáždnikovec praslenovitý. Sciadopitys verticillata.
Výška rastliny: 30-40cm.
Kvetináč: 5L.
 Späť na: Dáždnikovec

Dáždnikovec praslenovitý 30-40cm

Dáždnikovec praslenovitý nádherný endemitický druh japonskej borovice s ihličím usporiadaným v tvare dáždnika, odkiaľ vzniklo i jeho meno. Jedná sa o veľmi atraktívny strom v okrasných záhradách, mimoriadne zaujímavý kužeľovitý ihličnan s červenohnedou kôrou. V našom klimatickom pásme je úplne mrazuvzdorný.

Tmavozelené ihlice má na spodnej strane žltkasté a rastú na koncoch konárikov v praslenoch pripomínajúcich kostru dáždnika.

Ide o stálozelený, malý až stredne veľký strom, v mladosti hustý a kompaktný a neskôr s vekom viac otvorený, voľnejšieho vzrastu. Vo všeobecnosti má kužeľovitý tvar, ale môže byť aj široko kužeľovitý alebo tvaru špicatej veže.

Rastie pomaly (15cm ročne alebo menej), ale dožíva sa vysokého veku. Má dva typy ihličia - väčšie podlhovasté tmavozelené a lesklé ihličie vyrastajúce v koncových dáždnikovitých praslenoch veľkých 20-30cm a menšie šupinkovité ihličie rovnomerne rozmiestnené okolo výhonku pod každým praslenom. Na starších stromoch dorastajú 5-10cm dlhé zelené šištičky, ktoré v dospelosti zhnednú.

Dáždnikovec dorastá do výšky 7 až 12m a šírky 4 až 6m. Najlepšie rastie v úrodných, vlhkých, kyslých pôdach. Na rozdiel od mnohých iných ihličnanov dobre znáša strihanie.

Odoláva chladu, môžeme pestovať na celom území Slovenska.

Sciadopitys verticillata