Dáždnikovec praslenovitý na kmienku

149,00 €
Modifikátor ceny variantu
Predajná cena po zľave
Predajná cena 149,00 €
Cena bez DPH 124,17 €
Na sklade
ID tovaru: 962
Dáždnikovec praslenovitý na kmienku. Sciadopitys verticillata.
Kmienik, výška rastliny: 120-140cm.
Kvetináč: 25L.
 Späť na: Dáždnikovec

Dáždnikovec praslenovitý na kmienku

Dáždnikovec praslenovitý nádherný endemitický druh japonskej borovice s ihličím usporiadaným v tvare dáždnika, odkiaľ vzniklo i jeho meno. Jedná sa o veľmi atraktívny strom v okrasných záhradách, mimoriadne zaujímavý kužeľovitý ihličnan s červenohnedou kôrou. V našom klimatickom pásme je úplne mrazuvzdorný.

Tmavozelené ihlice má na spodnej strane žltkasté a rastú na koncoch konárikov v praslenoch pripomínajúcich kostru dáždnika.

Ide o stálozelený, malý až stredne veľký strom, v mladosti hustý a kompaktný a neskôr s vekom viac otvorený, voľnejšieho vzrastu. Vo všeobecnosti má kužeľovitý tvar, ale môže byť aj široko kužeľovitý alebo tvaru špicatej veže.

Rastie pomaly (15cm ročne alebo menej), ale dožíva sa vysokého veku. Má dva typy ihličia - väčšie podlhovasté tmavozelené a lesklé ihličie vyrastajúce v koncových dáždnikovitých praslenoch veľkých 20-30cm a menšie šupinkovité ihličie rovnomerne rozmiestnené okolo výhonku pod každým praslenom. Na starších stromoch dorastajú 5-10cm dlhé zelené šištičky, ktoré v dospelosti zhnednú.

Dáždnikovec dorastá do výšky 7 až 12m a šírky 4 až 6m. Najlepšie rastie v úrodných, vlhkých, kyslých pôdach. Na rozdiel od mnohých iných ihličnanov dobre znáša strihanie.

Odoláva chladu, môžeme pestovať na celom území Slovenska.

Sciadopitys verticillata