Agát biely Umbraculifera

129,60 €
Modifikátor ceny variantu
Predajná cena po zľave
Predajná cena 129,60 €
Cena bez DPH 108,00 €
Na sklade
ID tovaru: 324
Agát biely Umbraculifera. Robinia pseudoacacia Umbraculifera.
Výška dreviny: 230-250cm.
Obvod kmeňa: 6-8cm.
Kvetináč: 18L.
 Späť na: Agát

Agát biely Umbraculifera

Agáty sú v našich podmienkach úplne spoľahlivé stromy, ktoré navyše dobre znášajú mestské a znečistené ovzdušie. Sú úplne bezúdržbové, preto sa hojne využívajú do aj do mestskej zelene.

Odroda Umbraculifera nesie 25-30cm dlhé, lichosperené listy, zložené z až 23 elipčitých alebo oválnych lístkov tmavo zelenej farby. Prirastajú počas celej sezóny, takže na koncoch nových vetiev sa vždy zelenajú nové, čerstvo zelené listy. A nesporné plus je aj ich trvanlivosť. Najmä v teplejšom mestskom prostredí zostávajú na strome zelené veľmi dlho, niekedy až do decembra a spadnú až po príchode skutočne silných mrazov.

Agát Umbraculifera patrí do skupiny obľúbencov vhodných do malých záhrad, pretože má kompaktnú, guľovitú korunu, ktorá dorastá bežne do cca 2 metra na šírku aj výšku. Ďalšou výhodou je aj fakt, že nekvitne, takže nečakajte pod stromom haldu zvädnutých, tlejúcich kvetov ako u bežného bieleho agátu. Nenáročný na pôdu, ale neznáša mokro. Netrpia na škodcov ani na choroby. Kompaktný tvar koruny je prirodzený bez strihania. Rez je účelný iba v prípade, že chcete udržať veľkosť koruny menšiu. Strihať môžete od konca zimy do začiatku leta. Plne mrazuvzdorný do min. -34°C.

Robinia pseudoacacia Umbraculifera

Pretože agát je nenáročný a rýchlo rastie, používa sa aj na mnohých miestach na spevnenie svahov. Často sa pestuje aj v parkoch, záhradách, alejách. 

Jeho drevo je odolnejšie a trvanlivejšie ako dubové, využíva sa predovšetkým na stavbu opôr a konštrukcií, napríklad na drevený obklad v baniach, palisády alebo drevené prvky na detských ihriskách.