Dub cérový 400-450cm

495,00 €
Modifikátor ceny variantu
Predajná cena po zľave
Predajná cena 495,00 €
Cena bez DPH 412,50 €
Na sklade
ID tovaru: 145
Dub cérový. Quercus cerris.
Výška rastliny: 400-450cm.
Obvod kmeňa: 14-16cm.
 Späť na: Dub

Dub cérový 400-450cm

Dub cer, alebo aj dub turecký, je nádherným príkladom ďalšieho stromu, ktorý nielenže vyzerá v prírode a v parku prirodzene, ale zároveň je krásny. Jeho opadavé listy majú sviežo zelenú farbu, ktorá v lete mierne tmavne do stredne zelenej. Sú pomerne hlboko vykrajované, pričom jednotlivé laloky sú zaoblené, na rozdiel napríklad od duba červeného alebo bahenného, ​​ktorých listy sú tiež hlboko vykrajované ale laloky idú do špičky. Bývajú okolo 12cm dlhé, lesklé. Jesenná farba je bledo žltá, nie príliš výrazná.

Rastie skôr pomaly alebo stredne rýchlo do pevného stromu s terminálom, okolo ktorého sa vetví a s vekom vytvára široko oválnu korunu. Keďže jeho najväčšou atrakciou sú nápadne vykrajované listy, v menších záhradách býva často strihaný do kompaktného tvaru s hustou korunou, ktorá dá vyniknúť atraktívnemu olisteniu príjemne zelenej farby.

Rez robte na konci zimy pred rašením a tvarujte, ako sa páči. Iba nie je dobré rezať do staršieho dreva. Dub cer zvládne širokú škálu pôdnych typov, dokonca rastie dobre aj na vápenitom podloží. Iba nemá rád mokrú zem, je skôr suchomilný. Tento fakt v kombinácii s neagresívnymi koreňmi, ktoré nenadvihujú chodníky a cesty, z neho robí ideálny strom do miest, kde netrpia na znečistené ovzdušie a akonáhle dobre zakorenia, nevyžaduje zálievku ani v horúcom lete. Netrpia na choroby ani na škodcov a pokiaľ ho nebudete strihať, vyrastie v dospelosti niečo málo cez 10 metrov a vytvorí pevnú konštrukciu kmeňa a vetiev, na ktorú možno zavesiť napríklad hojdaciu sieť a dospelý strom ju udrží a nezlomí sa. Pestujte ho na plnom slnku alebo v polotieni. Plne mrazuvzdorný do cca -24 ° C, ale pravdepodobne ešte o niečo viac.

Quercus cerris