Dub letný 120-150cm

34,50 €
Modifikátor ceny variantu
Predajná cena po zľave
Predajná cena 34,50 €
Cena bez DPH 28,75 €
Na sklade
ID tovaru: 145
Dub letný. Quercus robur.
Výška: 120-150cm.
 Späť na: Dub

Dub letný 120-150cm

Drevina pochádza z čeľade bukovitých - Fagaceae a rodu Quercus. Tento pomaly rastúci a veľmi dlhoveký statný strom dorastá do výšky až 40 metrov, ale trvá mu to niekoľko sto rokov. Vytvára nepravidelnú korunu so silnými vetvami. Môže sa dožiť až 1500 rokov. Je to naša domáca drevina, ktorá sa prirodzene vyskytuje v listnatých a zmiešaných lesoch v teplejších oblastiach Európy, severnej Afrike a Malej Ázii.

Dub je opadavou drevinou, ktorá má tmavo zelené, krátko stopkaté a nepravidelne laločnaté listy. Na báze pri stopke majú „ušká“, čím sa líšia od listov duba zimného. Nevýrazné, zelenkavé kvety rozkvitajú v priebehu apríla a mája. Samčie sú zložené do jahňad, samičie do riedkych klasov. Plodom je nažka, všeobecne známa pod názvom žaluď, ktoré je do jednej tretiny obklopená čiaškou. 

Quercus robur

Duby letné preferujú ťažšie, humózne, vlhké až mokré pôdy. Ale porastú aj na pôdach opačných vlastností. Sú nenáročné. Stanovište môže byť slnečné aj polotienisté a pokiaľ možno teplejšie. Využitie v liečiteľstve má najmä dubová kôra z mladých vetiev – pôsobí protizápalovo.

Drevo tohto stromu je veľmi tvrdé a preto sa využíva v stavebníctve najmä na vodné stavby, pretože je vo vode veľmi trvanlivé. Dub patrí medzi naše významné lesnícke dreviny. Hodí sa do veľkých záhrad či parkov ako nádherná solitéra alebo do voľných stromových skupín či stromoradí.