Aukuba japonská Variegata

14,90 €
Modifikátor ceny variantu
Predajná cena po zľave
Predajná cena 14,90 €
Cena bez DPH 12,42 €
Na sklade
ID tovaru: 796
Aukuba japonská Variegata. Aucuba japonica Variegata.
Výška rastliny: 40-60cm.
Kvetináč: 2L.
 Späť na: Aukuba

Aukuba japonská Variegata

Aukuba japonská je nižšia až stredne vysoký a vždy hustý, vždyzelený ker s veľkými listami. Do Európy bola z Japonska dovezená prvýkrát v roku 1783. Je veľmi obľúbená najmä v Anglicku, v štátoch Beneluxu a vo vlhších oblastiach Nemecka, kde vysoká vzdušná vlhkosť a mierne zimy fungujú ako výborný katalyzátor a ker rastie do výšky aj šírky. Základná forma japonskej aukuby je elegantný ker so sýto zelenými listami bez ďalšieho prefarbenia. Jednotlivé rastliny sa môžu mierne líšiť podľa pôvodu sadenice, ale väčšinou má veľké, až 20 cm dlhé listy, jemne či riedko pílkovité pri krajoch. Sú neopadavé, veľmi lesklé a majú oválne elipkovitý tvar. V polovici mája tvoria husté trsy drobných kvetov, z ktorých na samičích rastlinách za prítomnosti peľu zo samčích rastlín dozrievajú nápadné, jasne červené, lesklé plody. Sú nejedlé. Zelená aukuba rastie skôr pomaly, iba v humóznych pôdach stredne rýchlo, do výšky aj šírky okolo 1,5m. Tvar je zaoblený. Hoci vyzerá ako interiérová rastlina, dobre sa jej darí v našej klíme aj v záhrade. Porastie ako na slnku tak aj v plnom tieni, iba v oblastiach so silnými zimami odporúčame umiestniť ju mimo dosahu zimného oslnenia. Vyžaduje živnú, prednostne kyslú, rovnomerne vlhkú ale dobre odvodnenú zem. Na jar po mrazoch je možné ju tvarovať rezom, alebo staršie rastliny omladzovať aj radikálnym rezom. V zime, pokiaľ nie je zamrznutá zem, zalievajte. Mrazuvzdorná do cca -24 °C.

Aukuba japonská Variegata je vždyzelený široko guľovito rastúci ker. Listy sú pevné, kožovité, protistojné, dlho eliptické s ostrou špičkou, 7-16cm dlhé. Sfarbenie je sýto zelené, lesklé s výraznou žltou kresbou. Ker prirastá ročne 15-25cm, v našich podmienkach dorastá vo voľnej pôde veľkosti 1,2-1,8 metra, rastliny v nádobách sú zvyčajne menšie 0,8-1,2 metra. Mrazuvzdornosť aukuby je v rozmedzí -14 až -18 °C, vo voľnej pôde sa preto pestuje len v najteplejších oblastiam, inak prevažuje pestovanie v nádobách.

Vhodná pôda pre Aukubu japonskú Variegata je priepustná, vlhkejšia, živná, s drenážou. Stanovište chránené v polotieni až tieni. Veľmi dobre znáša silné zatienenie pod veľkými stromami, kde už trávnik neprospieva. Rastliny v nádobách zimujeme v chladných miestnostiach s teplotou + 5 ° C do -10 °C, zálievku obmedzíme na 1x za 10-14 dní, ak je teplota mierne nad nulou. Pri chladnom zimovaní môžu byť rastliny až 3 mesiace prakticky v tme - studená garáž, šopa, pivnica atď. Ide o vďačný a nenáročný vždyzelený ker hojne využívaný predovšetkým pre pestovanie v nádobách ako mobilná zeleň pre tienisté zákutia. Dobre znáša tvarovanie rezom.

Aucuba japonica Variegata