Tavoľník brezolistý

3,60 €
Modifikátor ceny variantu
Predajná cena po zľave
Predajná cena 3,60 €
Cena bez DPH 3,00 €
Na sklade
ID tovaru: 101
Tavoľník brezolistý. Spiraea betulifolia.
Výška rastliny: 40-50cm.
Kontajner: 1L.
 Späť na: Tavoľník

Tavoľník brezolistý

Rastlina pochádza z čeľade Spiraeaceae – tavoľníkovitej a rodu Spiraea. Dorastá do výšky 80-100cm a vytvára kompaktný, guľovitý ker. Tento opadavý ker má slabo ryhované, červenohnedé vetvy. Pomerne veľké, oválne, tmavo zelené listy sa na jeseň vyfarbujú do odtieňov oranžovej, červenej a purpurovej. V máji a júni vykvitajú drobné biele kvety, ktoré sú usporiadané v koncových okolíkoch. Rastliny kvitnú na tohtoročných výhonkoch, preto pokiaľ ich chceme tvarovať je najvhodnejším obdobím pre rez koniec zimy.

Rastline vyhovuje slnečné stanovište, ale znáša aj polotieň. Vhodné na pestovanie sú priepustné bežné záhradné pôdy s neutálnym pH. Drevina dobre znáša sucho. Hodí sa do skupinových kríkových výsadieb, ale aj ako solitera, dobre sa uplatňuje v živých plotoch (tvarovaných aj voľných). Často ju nachádzame v záhradných aj parkových úpravách ako pokryvnú rastlinu pre mierne svahovitý terén.

Spiraea betulifolia

Kvitne dlho od mája do júna bielymi kvetmi. Je zaujímavý najmä v čase kvitnutia, kedy ker zdobí množstvo kvetov, ktoré vytvárajú priam vodopády. Je hustý a košatý. Vhodný do skupinových výsadieb, pre kvitnúce živé ploty, vidiecke i moderné záhrady. Je mrazuvzdorný. Prerezávajú sa staršie konáre po odkvitnutí, tzv. zmladzovací rez, inak koncom februára, začiatkom marca, keď nemrzne.