Tavoľník japonský Neon Flash

3,49 €
Modifikátor ceny variantu
Predajná cena po zľave
Predajná cena 3,49 €
Cena bez DPH 2,91 €
Na sklade
ID tovaru: 101
Tavoľník japonský Neon Flash. Spiraea bumalda Neon Flash.
Výška rastliny: 30-40cm.
Kontajner: 1L.
 Späť na: Tavoľník

Tavoľník japonský Neon Flash

Tavoľník japonský je nenáročný okrasný ker z čeľade Rosaceae - ružovité. Ker pochádza z Japonska, ale bežne rozšírený je aj na Kórejskom polostrove a vo východných provinciách Číny. Vo svojej domovine dáva prednosť lesným svahom s vlhkou a priepustnou pôdou, ale často sa vyskytuje aj na brehoch vodných tokov. Do Európy bol dovezený v druhej polovici 19.storočia a už onedlho bol vysádzaný v parkoch aj záhradách po celom kontinente. Tavoľník japonský sa pre nenáročnosť pestovania, širokú variabilitu využitia v záhrade a v neposlednom rade aj pre príťažlivý vzhľad dodnes teší záujmu záhradkárov.

Odroda Neon Flash nie je výnimkou. Kultivar sa môže pochváliť kompaktným, úhľadným, približne 80cm vysokým habitom, ktorý vďaka sýto zeleným listom a dekoratívnym kvetenstvám žiarivo ružových kvetov zmení akékoľvek strohé záhradné kompozície na nepoznanie. Kultivar Neon Flash kvitne v júni a júli. Tavoľník japonský do záhonov vnesie pestrosť a originalitu. Vytvorí voľný živý plot. Upúta pozornosť v podraste okrasných drevín aj ako solitér na udržiavanom trávniku. V nádobách je neprehliadnuteľný na terasách a balkónoch. Vynikne vo väčšej skalke. Zakryje nevzhľadné zákutia záhrady. Atraktívny je pri cestičkách a chodníkoch. Príťažlivý pre včely a motýle. Vhodný pre mestské výsadby aj vidiecke záhrady.

Tavoľník japonský má v obľube plno slnka, ale neublíži mu ani polotieň. U tejto dreviny sa však oplatí poznať pravidlo, že čím menej slnečných lúčov jej doprajete, tým slabšiu násadu kvetov môžete očakávať. Kultivaru vyhovujú dobre priepustné, mierne vlhké až vlhké záhradné pôdy bohatšie na humus. V takých pôdach bude ker kvitnúť najlepšie a tiež sfarbenie kvetov dosiahne najintenzívnejší odtieň. V princípe sa ale bude drevine dariť aj v menej výživných pôdach. Dobre zakorenený kultivar sa dokáže adaptovať aj na suchšie zeminy, ale počas letných horúčav ho pre istotu výdatnejšie zavlažujte. Tavoľník japonský znáša rez veľmi dobre, takže pokiaľ sa ho rozhodnete tvarovať alebo ho budete chcieť zahustiť, rez robte vždy na jar. Báť sa nemusíte ani hlbšieho rezu, podporíte tým lepšiu kondíciu dreviny aj vitálnejšie pučanie nových vetvičiek. Kultivar nevyžaduje zimnú ochranu, je plne mrazuvzdorný.

Tavoľník japonský Neon Flash

Kvitne dlho od mája do júna bielymi kvetmi. Je zaujímavý najmä v čase kvitnutia, kedy ker zdobí množstvo kvetov, ktoré vytvárajú priam vodopády. Je hustý a košatý. Vhodný do skupinových výsadieb, pre kvitnúce živé ploty, vidiecke i moderné záhrady. Je mrazuvzdorný. Prerezávajú sa staršie konáre po odkvitnutí, tzv. zmladzovací rez, inak koncom februára, začiatkom marca, keď nemrzne.