Brečtan popínavý Hedera helix 40-60cm

5,50 €
Modifikátor ceny variantu
Predajná cena po zľave
Predajná cena 5,50 €
Cena bez DPH 4,58 €
Na sklade
ID tovaru: 260
Brečtan popínavý, Hedera helix.
Výška rastliny: 40-60cm.
Kontajner: 1L.
 Späť na: Brečtan

Brečtan popínavý 40-60cm

Brečtan popínavý patrí k nenáročným stálezeleným rastlinám, ktoré radíme do čeľade Araliaceae-aralkovitej. Táto rastlina je rozšírená v Európe aj Ázii, ale zavlečená bola do viacerých oblastí sveta a dnes sa vyskytuje v Austrálii či v Severnej alebo Južnej Amerike. Najčastejšie rastie v tienistých lesoch, na skalách a na starých múroch. Brečtan popínavý je rastlina so striedavými, tmavo zelenými, výrazne žilkovanými laločnatými listami, ktoré sa na oporu prichytávajú pomocou krátkych prísavných korienkov. Rastlina sa dokáže pomocou týchto korienkov "vyšplhať" až do 15 metrov výšky.

Brečtan popínavý v záhrade zakryje nevzhľadné múry alebo ploty, steny ochránia pred nepriaznivým počasím a budove dodá romantickú atmosféru. Vytvorí vždy zelenú oddeľovaciu bariéru alebo živý plot. Pekne vyzerá na stĺpoch a na stromoch. Kombinovať ho môžete s cezmínami, bobkovišňami a rododendrónmi. V tmavých kútoch záhrady sa uplatní aj ako pôdopokryvná rastlina, ktorá zabráni rastu buriny. Vynikne v skalkách, v nádobách zase skrášlia terasy a balkóny. Oživí altánky a pergoly.

Brečtan popínavý patrí k nenáročným rastlinám, ktoré sa po dobrom zakorenení uspokoja so základnou starostlivosťou a na jednom stanovisku vydržia aj desiatky rokov. Vyhovujú mu severnejšie orientované, mierne pritienené stanovištia, ale neublížia mu ani slnečnejšie pozície. Brečtanom sa darí takmer vo všetkých záhradných zeminách. Vhodné sú dobre priepustné, stredne ťažké alebo humózne zeminy. Brečtanov vyžadujú pravidelnú zálievku. Pôda alebo substrát by preto nemali nikdy vyschnúť úplne, pričom platí pravidlo, že v lete zalievame častejšie, ale menej. Pôda musí byť vždy len mierne vlhká. V zime zálievku obmedzíme. Zabúdať nesmiete ani na hnojenie. Použiť môžete zásobné hnojivo alebo ich v letných mesiacoch môžete prihnojovať tekutými hnojivami v 2 až 3 týždenných intervaloch. Rastlina výborne toleruje výchovný aj udržiavací rez. Má výborné regeneračné schopnosti, takže sa nemusíte obávať ani väčšieho zásahu.

Hedera helix