Figovník obyčajný

19,50 €
Modifikátor ceny variantu
Predajná cena po zľave
Predajná cena 19,50 €
Cena bez DPH 16,25 €
Na sklade
ID tovaru: 798
Figovník obyčajný. Ficus carica.
Výška rastliny: 50-70cm.
Kontajner: 3L.
 Späť na: Figovník

Figovník obyčajný

Figovník obyčajný je rozložitý ker, ktorý dorastá do výšky 2-3 metrov. V pazuchách tmavozelených dekoratívnych listov sa na jar tvoria malé zelené plody hruškovitého tvaru. Tie neskôr zožltnú, respektíve sa môžu sfarbiť až do fialova (podľa odrody). Čerstvú figu z vlastného stromu si môžete dať v auguste až októbri, kedy plody dozrievajú. Výnimočné na figovníku je to, že v lete sa na ňom nasadzuje druhá úroda fíg. Tie v našich podmienkach zmrznú a odpadnú, ak však rastlinu môžete preniesť dovnútra, urobte to – do jari plody dozrejú.

Figovník je v podstate nenáročná rastlina. Potrebuje podmienky, ktoré si vyžaduje napríklad taký vinič. Takže mu zabezpečte slnečné a dostatočne vyhriate stanovište chránené pred vetrom (najlepšie južná stena budovy či múru, pretože z nich ešte dlho sála teplo). Pôda by mala byť pieščito-hlinitá, mierne vápnitá a dostatočne humózna.

Dospelý ker zvládne mrazy aj okolo –20 °C (podľa odrody). Zvláda i priame slnečné svetlo. Čo nezvláda, to je mrazivý vietor, vďaka ktorému dokáže vymrznúť až na koreň. Ak chcete pestovať figovník v chladnejších oblastiach, tak rastlina prosperuje skôr v kontajneri. Takto ho môžete nechať prezimovať v chladnejšej a tmavšej miestnosti ako je chodba, pivnica či garáž (plus mínus koncom septembra podľa aktuálnych klimatických podmienok). Koncom mája až začiatkom júna ho môžete opäť vyniesť von.

Najvhodnejší na pestovanie je substrát zložený zo záhradnej pôdy, kompostu, piesku a rašeliny (v pomere 2:1:0,5:0,5) s neutrálnym pH. Po zasadení sa odporúča aj prihnojiť. Figovník nie je náročný na pôdu, nevyhovuje mu iba veľmi kyslá. Pôda bohatšia na živiny zabezpečí, že z figovníka môžete očakávať väčšiu úrodu. Figovníku rastúcemu voľne v záhrade zapracujte maštaľný hnoj (5-10 kg) na dospelý ker. Rastlinám v kontajneri v období jar-leto pridávajte tekutú hnojivú zálievku približne každé 2 týždne.

Ficus carica