Sadenica Lipa malolistá

12,20 €
Modifikátor ceny variantu
Predajná cena po zľave
Predajná cena 12,20 €
Cena bez DPH 10,17 €
Na sklade
ID tovaru: 425
Lipa malolistá. Tilia cordata.
Výška sadenice: 50-70cm.
Kvetináč: 2L.
 Späť na: Sadenice okrasných a lesných drevín

Sadenica Lipa malolistá

Keď sa povie lipa, väčšinou sa nám vybaví velikánsky strom na oslnenej návsi vidieka alebo v širokom mestskom stromoradí. Oddávna bol spájaný so symbolikou ochraniteľstva – energia matky/ženy. Verilo sa, že podobne ako cesmína v anglických krajinách u nás lipa dokáže odohnať zlých duchov a že dokáže zbaviť človeka chmúrnych pocitov, najviac v čase kvetu, keď kvitne a vonia a jej koruna hučí prácou stoviek včiel, ktoré sa na jej kvetoch hojne pasú.

Lipa srdcovitá či malolistá pochádza z Európy a Kaukazu a jedná sa o mohutný a veľký strom, ktorý dokáže vyrásť do výšky minimálne 15 metrov a vo voľnom priestranstve vie za pár stoviek rokov aj dvojnásobok. Tvorí vystúpavo zaoblené, malebne nepravidelné koruny so šírkou približne polovice svojej výšky, ktoré ponúka stredne tmavý tieň. Je to dlhoveký strom a o najstarších a najväčších exemplároch sa vedú záznamy.

Listy sú opadavé, široko srdcovité až okrúhle, jemne zúbkované pri okrajoch, sýto zelené a mierne lesklé zvrchu, sivo až striebristo srienisté zospodu. Na jeseň sa mení na žlté až jantárové. V júni bohato kvitne svetlo žltými, vonnými kvetmi s listenom. Lipa patrí medzi alergény. Patria k vyhľadávaným bylinným liečivám a sú dôležitou surovinou pre jeden z našich najtypickejších medov – lipový svetlý.

Rastie stredne rýchlo až rýchlo a preferuje zásadité až neutrálne pôdy s hĺbkovou vlhkosťou. Pestuje sa najradšej na oslnených miestach, znáša aj mierny polotieň, ale behom času sa aj tak stane najvyšším stromom v okolí, takže si ju slnko nájde. Mrazuvzdorná do cca -40 °C.

Sadenica Tilia cordata