Budleja Dávidova Nanho Blue

5,10 €
Modifikátor ceny variantu
Predajná cena po zľave
Predajná cena 5,10 €
Cena bez DPH 4,25 €
Na sklade
Budleja Dávidova Nanho Blue. Buddleja davidii Nanho Blue.
Výška rastliny: 40-60cm.
Kontajner: 1.5L.
 Späť na: Budleja

Budleja Dávidova Nanho Blue

Budleja Davidova Nanho Blue, nazývaná tiež motýlí ker alebo letný orgován, reprezentuje najvyhľadávanejšie listnaté kríky, ktoré radíme do čeľade Scrophulariaceae. Pôvodný druh pochádza z Číny, k nám do Európy bol dovezený na konci 19. storočia. Vo svojej domovine sa vyskytuje na krovinatých horských svahoch, v Európe rastie aj na okruhliakovo-pieskových nánosoch.

Budleje Davidove Nanho Blue patria medzi rýchlo rastúce kríky, ktoré sa plným právom stanú dominantou záhrady. Krík dorastá do 3 metrovej výšky, ale okrem robustného vzrastu zaujme modravými kvetmi usporiadanými v dlhých, neraz až 30 centimetrových metlinovitých súkvetiach. Opadavé, kopijovité listy majú šedo-zelené sfarbenie. Kultivar začína kvitnúť v júli a v kvitnutí pokračuje až do októbra. 

Budleja Davidova Nanho Blue preferuje slnečné stanovište. Nevadí jej síce ani polotieň, ale na takom stanovisku vždy menej kvitne. Optimálne podmienky nájde v dobre priepustnej, mierne vlhkej, výživnej, hlinitopiesčitej pôde. Kultivar Budleja Davidova Nanho Blue dobre znáša vysoké teploty, toleruje suchšie pôdy aj dlhšie obdobie bez dažďa a darí sa mu dokonca aj v znečistenom mestskom prostredí. Problémom dokonca nebudú ani o niečo menej výživné piesočnaté zeminy. Pri premokrených pôdach sa osvedčila drenážna vrstva, ktorá odvedie prebytočnú vodu od koreňového systému. Intenzívnejšie kvitnutie dosiahnete odstraňovaním odkvitnutých súkvetí. Na jar po odznení mrazov si rastlina vyžaduje hlbší rez. V praxi to znamená, že rastlinu zrežte zhruba na 1/3 jej výšky. Rezu sa báť nemusíte, rastlina výborne regeneruje. Kultivar Budleja Davidova Nanho Blue odoláva mrazom do -20 °C, pri silnejších mrazoch uvíta nástielku z lístia alebo čečiny.

Buddleja davidii Nanho Blue