Asimina trojlaločná Prima 100-120cm

95,90 €
Modifikátor ceny variantu
Predajná cena po zľave
Predajná cena 95,90 €
Cena bez DPH 79,92 €
Na sklade
ID tovaru: 832
Asimina trojlaločná Prima. Asimina triloba Prima.
Výška rastliny: 100-120cm.
Kvetináč: 9L.
 Späť na: Asimina

Asimina trojlaločná Prima

Asimina je zaujímavá severoamerická rastlina, ktorej vysokých úžitkových vlastností si už pred stáročiami všimli pôvodní obyvatelia Ameriky. Tiež prví osadníci a kolonizátori Nového sveta ju uznávali pre výživné, veľmi chutné a z pôvodných severoamerických ovocných drevín najväčšie ovocie, ktoré im pomáhalo prežiť v ťažkých podmienkach osídľovania kontinentu.

Je to rastlina nenáročná na prostredie a pestovateľské zásahy, vďaka obsahu prírodných insekticídov a pesticídov je navyše plne odolná voči širokej škále chorôb a škodcov.
V našich podmienkach je schopná rásť a plodiť na veľkej časti územia našej republiky, pretože svojimi ekologickými požiadavkami pre rast a vývoj sa podobá jabloniam.
Bezproblémové pestovanie a veľmi zaujímavá nezvyčajná exotická chuť plodov ju predurčuje k tomu, aby sa rýchlo stala obľúbenou medzi ovocinármi a laickou verejnosťou. Pre zaujímavý vzhľad počas celého roka a vysokú estetickú hodnotu by sa mohla stať aj medzi záhradníkmi vyhľadávanou drevinou pre záhradnú a krajinnú tvorbu.

Asimina triloba pochádza zo zalesnených temperátných humidných oblastí na východe USA. Je to opadavý ker alebo menší strom dorastajúci do výšky 3-5 metrov. V lesoch sa rozkonáruje horizontálne a tvorí spodné poschodie lesa. Stromy často rastú v zhlukoch, ktoré vznikli z koreňových výmladkov alebo rastlín naklíčených z opadaných plodov. Na slnečných miestach rastú stromy vzpriamene, majú pravidelnú korunu vajcovitého alebo pyramidálneho tvaru. Spočiatku má rast veľmi pomalý, neskôr stredne bujný. Za vegetáciu má dve rastové periódy.

Je to rastlina odolná a prispôsobivá, rastie aj na pôdach s vyšším obsahom vápnika. Najlepšie sa jej však darí v živných pôdach s dostatkom vlahy a organických živín.

Kôra je u mladých rastlín hnedá, hladká, neskôr zvrásnená. Drevo mäkké, krehké, porézne o hustote 400 kg/m³. Jadro svetlo žlto-zelené, drevo bielej až šedo-bielej farby. Priemer kmeňa až 800mm. Drevo nemá priemyselné využitie. Kôru používali pôvodní obyvatelia Ameriky ako surovinu pre pletenie sietí. Puky 4 milimetre veľké. Kvetné puky sú okrúhle, púčiky vegetatívne sú pretiahnuté. Veľké listy s krátkou stopkou sú jednoduché, celookrajové, dlhé 120 až 300mm, široké 80 až 120mm, sýto zelené, pred odpadom žltnú a hnednú.

Kvitne na jar, na minuloročnom dreve postupne po dobu až 6 týždňov, takže vždy zostane aspoň časť násady neporušenej jarnými mrazíkmi, proti ktorým sú navyše čiastočne odolné. Trojlaločné kvety sa objavujú ešte pred klíčením listov, sú veľké 50 až 80mm, sprvu zelenkavé, rýchlo sa však sfarbujú bordovo až purpurovo. Kvety sú obojpohlavné, majú veľké množstvo tyčiniek, ktoré tvoria okolo piestika husté trsy. Peľ ale nedozrieva v rovnakej dobe ako blizna a na opeľovanie je potrebná ďalšia rastlina. Pre špecifické feromóny nie sú asiminy opeľované včelami, ale ostatným hmyzom, čiastočne i vetrom. Kvety vyrastajú jednotlivo na minuloročnom dreve a postupne vykvitajú.

Po opelení tvorí podľa odrody 1 až 9 plodov, vo veľkosti asi 20mm, časť opadne a zostáva najčastejšie zhluk 2 až 5 plodov. Do konca júla plody pomaly rastú, potom rast zastavujú, uskutoční sa druhá rastová perióda, od konca augusta sa rýchlo zväčšujú a postupne dozrievajú. Plody dosahujú hmotnosťou 20 až 450 gramov, majú valcovitý, oválny, niekedy mierne zahnutý tvar, najčastejšie sú 80 až 150mm dlhé, 30 až 80mm široké. Plody majú tenkú a hladkú, zelenú až žltú pokožku v plnej zrelosti s hnedými až čiernymi škvrnami. Obsahujú 10 až 15 čiernych, plochých, obličkovitých semien vo dvoch radoch, veľkých až 30mm. Dužina má krémovú konzistenciu, je žltá, zlatá alebo oranžová, zriedkavo biela alebo maslovo žltkastá. Výživná hodnota je vysoká, obsahuje tiež veľké množstvo vitamínov a minerálnych látok, najmä vápnika a železa. Chuť je zmesou jahôd, banánov, ananásu a manga. Po banánoch voňajú aj zrelé plody, ktoré sú ľahko oddeliteľ od stopky. Uvádza sa, že väčšie plody sú chutnejšie ako malé a oranžové chutnejšie ako žlté alebo biele. Patrí medzi najväčšie jedlé ovocie z pôvodných ovocných druhov severnej Ameriky. V posledných rokoch získava obľubu najmä pre svoju výbornú exotickú chuť. Ovocie sa nedá dlho skladovať, vydrží 2 až 3 dni, v chladničke asi 2 týždne, tenká pokožka a mäkká dužina bráni dlhšej preprave. Hoci aj tu sa našiel spôsob – podstielka z ústrižkov fólie.

Stromy sú navyše veľmi dekoratívne po celú dobu vegetácie a sú vhodné ako okrasný doplnok do parkov a záhrad.

V prirodzených podmienkach rastliny vytvárajú kríky alebo menšie stromy tvoriace spodné poschodie listnatých lesov na hlbokých, úrodných, na humus bohatých pôdach s dostatkom vlahy v údolí riek.

Asimina triloba Prima

Paw paw Asimina triloba Prima je stredne skorá, dozrieva koncom septembra až začiatkom októbra. Je samoopelivá, plody sú stredne veľké a plnej veľmi dobrej chuti. Pochádza zo Severnej Ameriky. Je to najväčšie ovocie pochádzajúce z tejto časti sveta.

Má veľké zelenožlté plody, ktoré dozrievajú v októbri. Jej plody majú málo zrniek, žltú dužinu, ktorá je veľmi chutná. V štádiu zrelosti má typickú arómu. Jej chuť pripomína puding. Ovocie obsahuje veľké množstvo vitamínov a živín, viac ako jablko, hruška, broskyňa a hrozno spolu. Opeľovanie vykonávajú včely alebo vietor, ale vo vynímočných prípadoch je možné  ju opeliť aj so štetcom.

Má rada slnečné stanovište, ale lepšie sa jej darí na polotienistom mieste. Pokiaľ ju môžte zasadiť len na slnečné stanovište, tak mladé listy chránime od priameho slnečného lúča. Paw-Paw má rada hlbokú,na živiny bohatú, vodupriepustnú, dobre zalievanú pôdu. Perfektne znáša zimu.