Existujú dreviny, ktoré nás zaujmú svojím vzrastom, iné upútajú textúrou alebo zafarbením listov, ďalšie krásou a vôňou kvetov alebo plodov. Len jediná drevina je však pozoruhodná vlastnosťou vädnúcich listov. Je to cercidovník japonský, ktorého opadávajúce listy, ležiace prvé hodiny na tráve pod stromom, prenikavo voňajú. Je to vôňa v prírode nečakaná, vôña čerstvého múčnika práve vytiahnutého z teplej rúry. Vôña, podľa ktorej možno cercidovník nájsť, aj keď je ukrytý v hustom poraste.
Cercidovník japonský je opadavý strom z východnej Ázie; rastie v Japonsku a varieta sinense aj v Číne. 
Okrúhle, srdcovité, končisté a dlho stopkaté listy pripomínajú listy judášovca (rod Cercis). Sú protistojné alebo takmer protistojné. Pučiace listy sú bronzovohnedé, neskoršie sviežo zelené, pred opadaním zlatožlté.
Kvety sú jednopohlavné; samčie sú takmer sediace, majú štíhle nitky a nápadné čiarkovité červené peľnice. Samičie kvety majú dlhé čnelky. Kvitnú v apríli pred olistením súčasne s javormi. Plod je viacsemenný mechúrik.
Cercidovníky sú efektné, obyčajne solitérne vysádzané dreviny.

 

Cercidovník

cercidovník japonský, cercidiphyllum japonicum, cercidovník, cercidovnik, cercidovnik japonsky
19,50 €
cercidovník japonský pendulum, cercidiphyllum japonicum, cercidovník, cercidovnik, cercidovnik japonsky, previslý cercidovník, cercidovník previslý, cercidovník previsnutý
49,00 €
cercidovník japonský glowball, cercidiphyllum japonicum glow ball, cercidovník glowball, cercidovnik glowball, cercidovnik japonsky
49,00 €