Flox metlinatý je jednoročná, trsovitá bylina, jednoduchá alebo len málo vetvená. Horné listy sú striedavé, kopijovité, na vrchole zašpicatené, 3-8 cm dlhé. Kvety majú päť okvetných lístkov, majú priemer asi 2 cm a vyrastajú vo vrcholových zväzkoch. Môžu byť jednofarebné – biele, rúžové, červené, fialové či modré alebo viacfarebné obvykle v strede kontrastne zafarbené.

Vhodné pre floxy je slnečné stanovisko alebo polotieň. Vhodné sú pre ne pôdy stredne ťažké, dobre zásobené živinami.
Rastlina má rada dostatok vlahy. Najkrajšie kvitne na slnečnom stanovišti.

Pôda by mala byť ľahká a dobre priepustná, slabo kyslá až neutrálna. Skrútené listy a malé súkvetia značia nedostatok vody. Vzhľadom na to, že má plytký koreňový systém potrebuje hlavne v horúcom lete výdatnú zálievku, najlepšie skoro ráno alebo neskoro večer. Odrody dorastajúce do výšky viac ako jeden meter potrebujú oporu. Rozmnožuje sa delením trsov skoro na jar alebo na jeseň. Novovytvorené trsy môžeme zasadiť na nové miesto, nie však príliš hlboko. Na jar mu prospeje dobre vyzretý kompost a na jeseň zase prihrnutie opadaného lístia.

Na jeseň je najlepšie ostrihať rastliny tesne nad pôdou. Ak sú floxy vysadené v tomto roku je dôležité prihrnúť ich lístím, ktoré poslúži ako zimná ochrana a neskôr ako hnojivo.

Flox

flox metlinatý, flox, floxy, flox metlinaty, phlox, phlox paniculata.
8,90 €