Keď sa nahlas vysloví slovo hruška, vo väčšine prípadov si pod týmto pojmom predstavíme chutné a šťavnaté plody, ktoré patria k najznámejším druhom ovocia. Možno preto pre niekoho môže znieť trochu prekvapivo správa, že hruška môže byť aj zaujímavou a naskrz iba okrasnou drevinou. Predstavuje strom s rovným kmeňom, koruna má tvar úzkeho kužeľa. Listy sú zelené, kožovité, lesklé, na podzim sa zafarbia do červena. Kvety sú biele, na jar zaplavia celý strom.

V porovnaní s bohatou ponukou ovocných odrôd hrušiek je tých okrasných síce len málo, ale ich výborné rastové vlastnosti by preto nemali zostať nepovšimnuté. Význam okrasných hrušiek objavili najmä pestovatelia alejových stromov a po nich mestskí architekti a správcovia verejnej zelene, pretože v nich jednoducho objavili stromy, na ktoré sa môžu spoľahnúť. A keď strom dokáže prosperovať v mestskom, často nevľúdnom prostredí, s veľkou nádejou môžeme k týmto rastlinám pozerať aj z pohľadu súkromných záhrad. Aj keď sa môžeme stretnúť s niekoľkými druhmi okrasných hrušiek, v nárokoch na pestovanie a čiastočne aj v spôsobe použitia majú mnoho spoločného.

Okrasným hruškám sa najlepšie darí na slnečnom mieste. Vyhovujú im pôdy bohatšie na živiny, veľmi dobre priepustné, s neutrálnou až zásaditou pôdnou reakciou. Môžu byť pokojne aj suché až kamenisté. Týmto podmienkam sú hrušky veľmi dobre prispôsobené. Okrasné hrušky zakoreňujú hlboko a majú pevný koreňový systém. Preto spoľahlivo tolerujú aj veterné polohy. Rovnako pevné je aj ich drevo, ktoré má vysokú rezbársku hodnotu. Neprehliadnuteľné sú hrušky v čase kvitnutia, kedy bývajú obalené bielou nádielkou kvetov. Rovnako krásne sú však tieto stromy ešte raz v roku. Na jeseň sa listy niektorých odrôd vyfarbujú do žiarivých odtieňov žltej až červenej farby.

 

Okrasná hruška

okrasná hruška chanticleer, pyrus calleryana chanticleer, okrasná hruška, hruška, pyrus, pyrus calleryana, okrasná hruška chanticleer 250-300cm
193,50 €
okrasná hruška chanticleer, pyrus calleryana chanticleer, okrasná hruška, hruška, pyrus, pyrus calleryana, okrasná hruška chanticleer 250-300cmokrasná hruška chanticleer, pyrus calleryana chanticleer, okrasná hruška, hruška, pyrus, pyrus calleryana, okrasná hruška chanticleer obvod kmeňa 14-16cm, pyrus calleryana chanticleer obvod kmeňa 14-16cm
395,00 €
okrasná hruška chanticleer, pyrus calleryana chanticleer, okrasná hruška, hruška, pyrus, pyrus calleryana, okrasná hruška chanticleer obvod kmeňa 23-25cm, pyrus calleryana chanticleer obvod kmeňa 23-25cm, okrasná hruška chanticleer 400-450cm.
695,00 €